خانه / درباره خواب روشن / قابلیت های خواب شفاف
 • بختک اختیاری

  منظور از بختک اختیاری خودآگاهی در موقع فلج خواب است. یعنی ورود عمدی به حالتی که بدن به خواب رفته و قادر به حرکت نیست اما ذهن بیدار و هوشیار است. این حالت تخته پرش یا سرآغازی ست برای خواب روشن.

 • خواب رم چیست

  کسی که خوابیده هر یک ساعت و نیم یک بار حالت منحصر به فردی را تجربه می کند: ضربان قلب، فشار خون و تنفس زیاد می شوند، آلت جنسی هم در مردان و هم در زنان تحریک می شود و چشم ها زیر پلک های بسته شروع به حرکت می کنند. اینها همه نشان گر ورود به خواب رم هستند. خواب رم آخرین مرحله چرخه خواب است.

 • تصاویر هیپناگوژی

  اگر دیدید زن نیمه برهنه ای در خیابان هندسه قدم می زند و از زاویه چهل وپنج درجه ی مثلث قائمه شراب فیثاغورث می نوشد تعجب نکنید. ذهن شما تلاش می کند در حالی که چرت می زنید برای موضوعی که شما را به خود مشغول کرده راه حلی منطقی بیابد.

 • بیدار پنداری

  می گویند در بحبوحه جنگ های صلیبی سهروردی فیلسوف بزرگ خسروانی و صلاح الدین ایوبی خلیفه قدرتمند مسلمانان با یکدیگر ملاقات کردند. صلاح الدین از شیخ اشراق درخواست کرد که چیزی از دانش سیمیا به او نشان دهد. زیرا شنیده بود که سهروردی استاد سیمیا است. سیمیا یا افسون گری تقریبا همان چیزی ست که امروزه با عنوان هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی می شناسیم.

 • نگاه دانشمندان به خواب روشن

  با اینکه فروید از دانشمندان هم عصر خود درباره خواب آگاهانه شنیده بود اما نه خودش توانست آن را تجربه کند و نه رو در رو با کسی که آن را تجربه کرده باشد وارد گفتگو شد. به همین خاطر سعی کرد خواب آگاهانه را در چارچوب تئوری خودش توضیح دهد. اما مشخصا موفق نشد پارادوکس آگاهی در خواب و ضمیر ناخودآگاه را با هم جمع کند.

 • پیش گویی آینده در خواب روشن

  آیا می توان در خواب روشن به پیشواز آینده رفت و آینده را دید؟

قابلیت های خواب شفاف

خواب شفاف یا روشن به خوابی گفته می شود که آگاهانه باشد و برای بیشتر آدم ها حداقل یکبار در زندگی رخ می دهد. بعضی ها با تمرین های مخصوص این ویژگی مغز را تبدیل به یک پروسه اختیاری می کنند یعنی وقتی خواب می بینند می دانند که دارند خواب می بینند و محتوای خواب خود را می توانند تغییر دهند. این تغییر دادن محتوا با آن چیزی که در تخیلات معمولی انجام می دهیم کاملا متفاوت است و اینطور نیست که فقط قسمتی از مغز ما که مسئول بینایی ست در آن دخیل باشد. در رویای آگاهانه همه ی پنج حس با شدت بسیار بیشتر از بیداری حضور دارند و آگاهی بر بال های ضمیر ناخودآگاه به سفرهای ناشناخته و عجیب می رود. شاهد این مدعا جدیدترین تحقیقات علمی ست که نشان می دهند در خواب شفاف فعالیت های مغز شبیه حالت بیداری هستند.

اما تقویت این ویژگی به چه درد می خورد و فایده اش چیست؟ ورزشکاران حرفه ای، هنرمندان، عارفان و رازوران، فیلسوفان و همه کسانی که در پی شناخت بیشتر خود هستند با استفاده از خواب روشن توانایی بیشتری برای کشف قابلیت های درونی خود خواهند داشت.   khaab9

یادگیری مهارت های ورزشی:

در کنگره سراسری که در سال ۲۰۱۱ با شرکت بیش از هزار و هشتصد محقق و متخصص خواب در آلمان برگزار شد، درباره تاثیر خواب روشن بر یادگیری مهارت های ورزشی نیز بحث شد. تاکید متخصصان از این جهت بود که طبق یافته های جدید در خواب روشن همان بخش هایی از مغز فعال می شوند که در بیداری فعالند. تجزیه و تحلیل فعالیت های مغزی در حالت خواب شفاف نشان می دهند که تقریبا همه ی قسمت هایی که مسئول حرکت بدن هستند فعالیتشان شبیه حالت بیداری ست در حالی که بدن هیچ حرکتی ندارد.  مثلا اگر رویا بین در رویا دستش را بلند کند، نقاطی از مغز که مسئول حرکت دست در بیداری هستند فعال می شوند. (۱) به عبارت دیگر مغز نمی تواند تفاوت بین بیداری و خواب روشن را تشخیص دهد. از این یافته به ویژه در تمرین مهارت های ورزشی استفاده می شود.

در تحقیقی که توسط دانیل ارلاخر (۲) و همکارانش در دانشگاه هایدلبرگ آلمان انجام شد، کسانی که در خواب روشن مهارت های پرتابی خود را تقویت کرده بودند با فاصله نسبت به سایرین امتیاز آوردند. (۳)

البته دو نکته را باید در نظر داشت: اول اینکه فقط تمرین در خواب روشن موجب برتری ورزشی نمی شود. یعنی اگر کسی بدون هیچ تجربه واقعی در یک رشته ورزشی بخواهد آن ورزش را صرفا در خواب روشن یاد بگیرد، تلاشش نتیجه بخش نخواهد بود. اما یک ورزشکار حرفه ای که ورزش مورد علاقه اش را در خواب شفاف هم انجام می دهد، پیشرفت بسیار بهتری نسبت به هم رشته ای هایش خواهد داشت. دوم اینکه وقتی می گوییم خواب روشن مهارت های ورزشی را بهبود می بخشد منظور این نیست که قدرت یا سرعت یا استقامت یا توده ماهیچه ای ورزشکار را بیشتر می کند. منظور این است که مهارت ورزشی آن فرد و همین طور روحیه او بهتر می شوند و پیش شرط هایی که لازمه بهبود قدرت، سرعت یا استقامت یا توده ماهیچه ای ورزشکار هستند در او تقویت می شوند.

مقابله با کابوس های شبانه: برخی مواقع می توان از خواب شفاف برای مواجهه با کابوس های شبانه استفاده کرد و آنها را به شکلی مثبت تغییر داد. متخصصان توصیه می کنند کسی که کابوس های شبانه تکرار شونده داشته باشد می تواند با تسلط بر خواب خود از شر آن کابوس خلاص شود. یکی از روش های پیشنهادی به این صورت است که فرد ابتدا کابوس خود را با همه جزییاتی که به خاطر می آورد می نویسد و در نوشته اش برای آن پایان مثبتی در نظر می گیرد. بعد در خواب روشن آن تغییر را اعمال می کند. البته بیشتر کسانی که کابوس های شبانه می بینند روحیه ای حساس دارند و سرزندگی خواب روشن ممکن است آنها را از واقعیت روزمره به فرار به رویا سوق دهد. هر جهان بینی که داشته باشید همواره این نکته را فراموش نکنید که آنچه در خواب می بینیم با واقعیت روزمره فرق دارد و دنیای رویای شفاف را هر چقدر هم که واقعی و غیر قابل انکار به نظر برسد نمی توان با واقعیت فیزیکی مخلوط کرد.

khaab10  تماس با ناخودآگاه و شناخت بیشتر خود: در خواب روشن عمیق ترین و مخفی ترین ابعاد هویت آشکار می شوند. همه فیلترهای درونی که ذهن برای زندگی بی دردسر در جامعه ساخته است برداشته می شوند و رویابین به جهان بی مرز و محدوده ی درون وارد می شود. در این حالت خبری از معذوریت ها و اخلاقیات دست و پاگیر نیست. رویابین در بیشتر موارد بر آنچه که می بیند مسلط است و به اختیار خود بر جهانش حکم می راند اما معنی این تسلط گذاشتن فیلترهای ذهنی جدید یا تغییر بی قید و شرط مسیر رویا نیست. ضمیر ناخودآگاه فرد (از نظر روانشناسان) یا استاد درون (از نظر رازوران) با شیوه های نمادین فرد را به سفرهای شگفت انگیز می برد و هم زمان خود واقعیش را به او می نمایاند. در خواب روشن رویابین هم خواب می بیند و هم می تواند خوابش را در همان لحظه تعبیر کند.

خلاقیت: خلاقیت و نوآوری استعداد یا توانایی برای ساختن افکار یا ایده های تازه است. مهم ترین چیزی که به خلق ایده های تازه و جدید منجر می شود هماهنگی و نگاه کلی ذهن به جزییات افکاری ست که حول یک موضوع متمرکز شده اند. خواب روشن علاوه بر اینکه همواره چشم اندازهای جدیدی خلق می کند، ابعاد تازه و ناشناخته موضوعاتی را که رویابین در بیداری با آنها کلنجار می رود برایش آشکار می سازد.

سیر و سلوک عرفانی: خواب شفاف یا رویای آگاهانه از ابتدا وسیله ی دست یابی به جهان های رویایی بود که ادعا می شود مثل جهان فیزیکی واقعی و دست یافتنی هستند. رازوران، جادوگران و شمن ها در  همه فرهنگ ها با استفاده از خواب روشن به توانایی های شگفت انگیز درونی دست یافتند و همه آنچه را که در افسانه ها و اسطوره ها می شود پیدا کرد عملا در خواب تجربه کردند. انجمن های مخفی مهرپرستان، آن دسته از پیران مغان که ساکن کوهها و آتش کده های دور دست بودند، یوگی های هندی، تبتی ها، شمن های مکزیک و صدها مکتب رازوری دیگر خواب روشن و تکنیک های دست یابی به آن را فقط برای همفکران و شاگردان خودشان فاش می کردند و همان را هم طوری در لفافه ی جملات چند پهلو و استعاری و آیین های پر رمز و راز می پیچیدند که برای آدم های عادی فهم  آن مشکل و حتی غیرممکن بود.

 

 1. https://idw-online.de/de/news444722
 2. ِDaniel Erlacher

۳٫    https://idw-online.de/de/news134269

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

پاسخی بگذارید

error: