خانه / درباره خواب روشن / لحظه ی مناسب
 • لحظه ی مناسب

  منتظر لحظه ی مناسب نباشید. خیلی ها کنجکاو هستند اما جدی نیستند. می خواهند از هر چیزی سر در آورند و منتظر فرصت هستند تا زمانش برسد و کاری را که قرار است انجام دهند به انجام برسانند. متاسفانه زمان مناسب هرگز فرا نمی رسد. چرا؟

 • اثر زایگارنیک

  طبق افسانه ای مسیحی، سلما (سالومه) دختر هرودیاس و نادختری هرود پادشاه فلسطین، عاشق بی قرار یحیی تعمید دهنده بود اما یحیی از وصلت با او سر باز زد. سلما قسم خورد که یحیی تعمید دهنده را ببوسد حتی اگر به قیمت جان یکی از آن دو تمام شود.

 • اثر سایگارنیک - قسمت دوم

  اگر جدولی را تا نیمه حل کنید، سوالاتی که مربوط به خانه های خالی هستند و نتوانسته اید به آنها جواب دهید بهتر در خاطرتان می مانند تا آنها که جواب داده اید. در واقع ذهن هنوز به دنبال جواب سوالاتی که حل نکرده اید می گردد.

 • گم شدن در جهان های رویا

  یکی از دل نگرانی های نوآموزان خواب روشن و تمرینات خروج از جسم، روند بازگشت به جسم و چگونگی بیرون آمدن از آن حالت مرموز است.

لحظه ی مناسب

 

دلایل یا انگیزه هایی که موجب می شوند افراد به خواب های خود بیشتر توجه کنند، معمولا  هنری، ورزشی یا عرفانی و رازوری هستند.

ممکن است شما برای پروژه ی هنری خود دنبال سبک های خلاقانه و کاملا جدید بگردید یا به عنوان نویسنده و فیلمساز در به در دنبال سوژه مناسب باشید. یا برای بالا بردن قدرت بدنی خود و شرکت در مسابقات ورزشی به تمرینات ذهنی در خواب روی آورید. شاید هم در نتیجه ی علاقمندی های معنوی و عرفانی به موضوع خواب روشن پرداخته و بخواهید در جهان های بی نظیر رویا جوابی برای معمای هستی بیابید.

در هر صورت و صرفنظر از اینکه با چه انگیزه ای به این موضوع پرداخته اید، احتمالا بعد از مدتی تمرین، اشتیاق و جدیت اولیه کمرنگ می شود و ممکن است از ادامه تمرین های خواب روشن دست بردارید. یادگیری خواب روشن مثل هر مهارت دیگری احتیاج به مداومت و حوصله دارد. تمرین های گاهگاهی نتیجه می دهند اما این نتایج موقتی خواهند بود. برای اینکه انگیزه خود را تقویت کرده و  این قابلیت ذهنی را دائمی کنید، به نکات زیر توجه نمایید:

فکر کردن به نگرانی های روزمره انگیزه و اشتیاق را در شما می کُشد. هدف شما هر چه که باشد، هدف مالی یا هنری یا معنوی یا هر هدف دیگر، به محض اینکه در نگرانی های روزمره غرق شوید کمرنگ می شود. نگرانی ها شما را از تلاش باز می دارند.    jhgfjh

فکر کردن به راه از بین بردن نگرانی های روزمره، شما را سرزنده و تر و تازه می کند. برای اینکه ذهن خود را از درگیر شدن با نگرانی ها برهانید و با راه حل از بین بردن نگرانی ها درگیر شوید، احتیاج به حرکت دارید. حرکت و فعالیت بدنی ذهن شما را تازه و نگاه شما را نو می کند.

منتظر لحظه ی مناسب نباشید. خیلی ها کنجکاو هستند اما جدی نیستند. می خواهند از هر چیزی سر در آورند و منتظر فرصت هستند تا زمانش برسد و کاری را که قرار است انجام دهند به انجام برسانند. متاسفانه زمان مناسب هرگز فرا نمی رسد. چرا؟ چون زمان مناسب همین الان است و همین الان را شما در انتظار لحظه ی بهتر، از دست می دهید. مثلا ممکن است یکی از روش های خواب روشن را بخوانید و تصمیم بگیرید که فردا یا پس فردا در فرصت مناسبی آن را انجام دهید اما این فردا یا پس فردا یا فرصت مناسب هیچ گاه نمی رسد. چون هر فردایی یک امروز است. این درباره سایر ابعاد زندگی هم صدق می کند.

مشکل بسیار بزرگ دیگر سر و کار داشتن با کسانی ست که ادعای استادی در خواب روشن و پدیده های مرتبط با آن دارند و در عین حال راهکارهای بسیار سخت و پیچیده و غیر عملی به شما ارائه می دهند یا مبهم حرف می زنند یا شما را می ترسانند. هر جا که با کسی برخورد کردید و متوجه شدید که سعی می کند از کلمات و اصطلاحات دو پهلو یا مبهم استفاده کند، سریعا از او فاصله بگیرید. دو پهلو و مبهم حرف زدن نشان از ندانستن دارد. این درباره کسانی هم که به اصطلاح سطح بالا حرف می زنند صدق می کند. کسی که چیزی می داند و قادر نیست آن را به دیگران منتقل کند، در واقع چیزی نمی داند. از چنین افرادی فاصله بگیرید و به دام آنها نیفتید. اگر کسی بتواند کاری انجام دهد، می تواند روش انجام آن کار را هم با کلمات و جملات روشن، دقیق و بدون ابهام بیان نماید.

تا می توانید درباره پدیده خواب روشن و رویای آگاهانه مطالعه کنید. هر چقدر که اطلاعات شما درباره یک پدیده بیشتر باشد، بهتر می توانید درباره ابعاد مختلف آن بیندیشید. مطالعه درباره یک موضوع، شوق و انگیزه شما را در رابطه با آن موضوع بیشتر می کند.

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

پاسخی بگذارید

error: