خانه / روش ها / روش ترکیبی خواب چند مرحله ای برای رویای شفاف
 • تکنیک کمکی باز خوابی

  باز خوابی به دسته تکنیک های حمایت کننده تعلق دارد. این تکنیک ها مستقیما به خواب روشن منجر نمی شوند اما اگر با هریک از چهار دسته تکنیک های دیگر ترکیب شوند احتمال خودآگاهی در خواب را چند برابر می کنند.

 • ده فرمان خواب روشن

  پاول تولای یکی از پیشگامان خواب روشن است و به آن دسته از رویابین هایی تعلق دارد که پدیده خواب روشن و برون فکنی را به آزمایشگاه های خواب آورده و مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار دادند. او با ارائه مقاله های متعدد علمی دانشمندان را با این پدیده آشنا کرد.

 • روش پس خواب و بختک ارادی

  تکنیک پس خواب و بختک ارادی یکی از بهترین و سریع ترین تکنیک ها برای تجربه خواب روشن است. منظور از اصطلاح پس خواب دقیقا لحظه ای ست که از خواب بیدار می شوید و چشم هایتان هنوز بسته است.

 • روش مصور سازی

  رویابین ها از روش مصور سازی استفاده می کنند تا قبل از خواب مستقیما به رویا وارد شوند و آگاهانه خواب ببینند. روش مصور سازی از سری روش های هوشیار آغاز است. در این دسته از روش ها خودآگاهی بیدار می ماند و بدن به خواب می رود. نتیجه آن دیدن خواب روشن است.

 • توانایی یاد آوری خواب ها

  زن ها بیشتر از مردها و دختر ها بیشتر از پسرها خواب هایشان را به یاد می آورند. اگر دقت کرده باشید یکی از موضوعاتی که زن ها معمولا درباره آن صحبت می کنند خوابی ست که دیشب دیده اند. چرا در جریان خواب روشن روند یاد آوری خواب ها بسیار مهم است؟

روش ترکیبی خواب چند مرحله ای برای رویای شفاف

منظور از خواب داوینچی یا خواب چند مرحله ای این هست که کل زمان مورد نیاز برای خواب شبانه در بیست و چهار ساعت پخش شود. مثلا خواب پنج مرحله ای اشاره به نوعی از خواب دارد که در آن فرد در شبانه روز پنج بار می خوابد اما مدت کل همه این خواب ها معادل یک خواب شبانه یا کمتر هست.

خواب های چند مرحله ای  را در سه دسته می توان تقسیم بندی کرد: خواب های مخلوط با چرت زدن، خواب های تقسیم شده و خواب های اَبَرمرد. خواب های مخلوط با چرت زدن از یک خواب اصلی و یک یا چند خواب کوتاه بیست دقیقه ای تشکیل شده اند. خواب های تقسیم شده از سه یا چند قسمت مساوی تشکیل شده اند و خواب های ابرمرد فقط از خواب های کوتاه حدودا بیست دقیقه ای تشکیل شده اند.  khaab15

هدف این است که تعداد و شدت رسیدن به آن قسمت از چرخه خواب که به آن خواب رم می گویند به حداکثر و زمان رسیدن به خواب رم به حداقل برسد. چون بیشتر خواب های روشن در همین مرحله رم رخ می دهند.

با نگاهی به سه دسته خواب های چند مرحله ای در می یابیم که خواب های ابرمرد سریع تر از بقیه فرد را به حالت خواب رم  وارد می کنند. خواب ابرمرد یا خواب داوینچی به خوابی گفته می شود که فرد در ازای هر چهار ساعت بیداری بیست دقیقه می خوابد. در واقع با خواب ابرمرد فرد مستقیما وارد خواب رم می شود و در صورتی که به هر دلیلی از خوابیدن امتناع ورزد با چشم باز و در حالت بیداری رویا می بیند. دو نکته بسیار مهمی که در اجرای خواب ابرمرد باید در نظر داشت این است که مدت خواب کوتاه نباید از بیست دقیقه بیشتر باشد و در ضمن همه خواب های کوتاه را باید انجام داد. اگر خواب کوتاه بیشتر از بیست دقیقه طول بکشد یا اگر فرد به هر دلیلی یکی از خواب ها را انجام ندهد و هشت ساعت پشت سر هم بیدار بماند، تا چند روز احساس خستگی خواهد کرد (۱) . اما به دلیل اینکه اجرای این خواب برای بیشتر افراد با دشواری های فراوان همراه است، این دسته خواب ها را در تمرینات خود مد نظر قرار نمی دهیم.

قبل از شروع تمرین خواب چند مرحله ای برای ورود به رویای شفاف نکات زیر را در نظر داشته باشید:

– در صورتی که مشکل روحی یا جسمی دارید از انجام این تمرین خودداری کنید و اگر مصر به انجام آن هستید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

– این تمرین به انضباط  زیاد احتیاج دارد. اگر آن را شروع کرده و نیمه کاره رها کنید نظم خواب تان برای چند روز به هم می ریزد که ممکن است بر زندگی روزمره شما اثر منفی داشته باشد. بنابراین اگر انضباط کافی برای انجام تمرین ندارید از سایر روش های خواب روشن استفاده کنید.

– برای اینکه بدنتان به این روش جدید خوابیدن عادت کند حداقل به ده روز زمان نیاز دارد. بنابراین انجام این تمرین در ده روز اول مشکل خواهد بود.

– در ده روز اول تمرین از نوشیدن الکل پرهیز کنید. هدف شما خوابیدن و بیدار ماندن در فواصل زمانی مشخص است. الکل این نظم را به هم می ریزد.

– در روز اول و دوم از نوشیدن قهوه پرهیز کنید. چون قهوه موجب می شود که وقتی زمان خواب می رسد خوابتان نبرد و در مرحله بعدی بیشتر از زمان تعیین شده خواهید خوابید. این امر به خستگی بیش از حد و احتمالا متوقف کردن تمرین منجر می شود. توجه داشته باشید که یک خواب کوتاه بیست دقیقه ای یا نیم ساعته در ابتدا بسیار مشکل است و به دلایل مختلف ممکن است بیست دقیقه تمام شود اما اصلا خواب تان نبرده باشد یا اینکه بیست دقیقه تمام شود و شما بیدار نشوید نوشیدن قهوه این مشکل را تشدید می کند.

اجرای تمرین:  khaab16

قدم اول: در این تمرین از خواب چهار مرحله ای متشکل از یک مرحله خواب اصلی چهار ساعته و سه خواب کوتاه بیست دقیقه ای استفاده می شود. بنابراین قبل از شروع تمرین ساعت های خواب خود را مشخص کنید. فاصله بین خواب های کوتاه و فاصله آنها تا خواب اصلی باید حدودا مساوی باشند. مثلا اگر خواب اصلی از ساعت دوازده شب تا چهار صبح است خواب های کوتاه باید به ترتیب از ساعت های ۹ صبح دو بعد از ظهر و هفت شب شروع شوند. برای بیدار شدن از ساعت زنگ دار استفاده کنید.

قدم دوم: موقع بیداری به ارزیابی واقعیت بپردازید.

قدم سوم: بعد از بیداری رویایتان را یادداشت کنید.  در این روش چون خواب شما به چند مرحله کوتاه تقسیم می شود، مغز سعی می کند زمان خواب رم را طولانی تر کند در نتیجه رویاهای بیشتری می بینید. از طرف دیگر بیداری سریع شما حافظه رویایتان را تقویت می کند و رویاهای بیشتری را به یاد می آورید هر چقدر که بیشتر بتوانید رویاها را به خاطر آورید امکان اینکه در خواب کوتاه یا اصلی بعدی به رویای روشن وارد شوید بیشتر است.

اگر قبلا خواب شفاف را تجربه کرده باشید با انجام صحیح این تمرین همان روز اول موفق به دیدن رویای شفاف می شوید. اگر مبتدی باشید به احتمال زیاد بین سه تا چهار روز برای دیدن خواب شفاف بایستی تمرین کنید.

 

 1. Der 4 stunden körper, Timothy Ferris

همچنین ببینید

شگرد نماد

این روشی خواب آغاز است. شگردهای خواب آغاز برای کسانی طراحی شده اند که یا …

ویدیوی آموزشی رویای شفاف (تهیه شده توسط سایت راستمرد)

ویدیویی که در ادامه ملاحظه می کنید با نام “راهنمای جامع رویابینی شفاف” از وبسایت …

شگرد میلام یا یوگای نور روشن بخش دوم

شگرد میلام از پنج گام تشکیل شده. گام اول را در طول روز و چهار …

۱۰ دیدگاه

 1. یکی از بهترین سایت‌ها برای رویای شفاف هست از مدیر سایت تشکر میکنم واگه میشه کتب مرتبطه را نیز بگذارید یا معرفی نمایید

 2. عبدالحسین دهقانی

  سلام. متاسفانه منابع سایت خواب روشن به زبان آلمانی هستند. سعی می کنیم در آینده نزدیک کتاب های معتبر فارسی را در رابطه با موضوعات سایت معرفی کنیم.

 3. سلام آیا این تمرین باعث خواب آلودگی وخستگی در روز نمیشود؟ یا باعث ضعف بدن؟ چون میزان خواب کافی و لازم برای بدن ۷ تا ۸ ساعت است !؟

  • هنوز تحقیقات کاملی درباره اثر دراز مدت خواب های ترکیبی و اینکه برای بدن ضرر دارند یا نه انجام نگرفته. خواب های ترکیبی را خلبان ها فضانوردان وافراد دیگر در بعضی از رشته های ورزشی تمرین می کنند چون بنا بر وظیفه ای که دارند ممکن است مجبور باشند ساعت های متمادی هوشیار باشند و فقط در فواصل کوتاهی بخوابند. این تمرین ها در هفت تا چهارده روز اول موجب خستگی و خواب آلودگی می شوند. بعد از این مدت بدن خودش را با شرایط جدید وفق می دهد و نه تنها خسته و خواب آلود نمی شود بلکه سرزنده تر و هوشیارتر از مواقع عادی خواهد بود. اما انجام آنها در دراز مدت یا برای همیشه توصیه نمی شود.

 4. مطالب بسيار ارزنده ميباشند ممنونم

 5. سلام و خسته نباشيد ميخواستم بدونم آيا حالت خلسه همون بختك ارادي ك شما تو روشهاتون پيشنهاد دادين براي ورود ب برونفكني و خواب روشن … راستش من اينروزا انقدر مطالب مختلف تو سايتها خوندم درمورد اين قضيه ك درواقع سوراخ دعارو گم كردم يني موندم چيكار كنم چون تازه دارم شروع ميكنم البته مطالبي ك تو سايت شما خوندم نسبت ب سايتهاي ديگه بمراتب علمي تر و واضح و قوي درج شده ك از مطالعش خيلي لذت بردم واقعا خسسسسسسته نباشيد …..منتظر پاسخ شما هستم

  • حالت خلسه با بختک ارادی یکسان نیست. بختک ارادی، روند آگاه شدن از فلج خواب هست. خلسه حالتی از تن آرامی ست که با تنفس های عمیق و آرام همزمان است.

 6. من دقيقا نميفهمم روياى شفاف چيه؟يعنى هر چى تو خواب ميبينى حس ميكنى كه واقعيت داره؟

 7. سلام آقای دهقانی عزیز … خسته نباشید
  می خوساتم بدونم اگه در خواب روشن حرفه ای شدیم و تونستیم هرشب خواب شفاف داشته باشیم(حدوداَ)… چطور می تونیم رویای شفاف رو به برونفکنی تبدیل کنیم؟؟
  یعنی میشه که توی رویای شفاف برونفکنی کرد؟
  لطفا شیوه کامل برونفکنی در رویای شفاف رو شرح بدید اگه امکان پذیره.
  متشکرم.

پاسخی بگذارید

error: