خانه / روش ها / روش موثر درجه بندی
 • نگهبان خواب کیست

  به نظر می رسد که همواره قسمتی از وجود ما درجه ای از هوشیاری را حفظ می کند و در موقع لزوم خود آگاهی را بیدار می کند.

 • توانایی یاد آوری خواب ها

  زن ها بیشتر از مردها و دختر ها بیشتر از پسرها خواب هایشان را به یاد می آورند

 • برزخ خواب و بیداری

  خیلی از افراد تصاویر برزخ خواب و بیداری را به عنوان تصاویر روشن بینانه تلقی می کنند

 • خواب روشن با روش تهاجمی

  روش تهاجمی تکنیکی بسیار قوی ست که سریعاً اجرا می‌شود و اجازه فکر کردن به شما نمی دهد. این روش از سه مرحله تشکیل شده و کمی پیچیده است:

 • روش موثر درجه بندی

  روش درجه‌بندی یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای ورود به خواب روشن است. از این تکنیک برای برون فکنی هم استفاده می کنند.

روش موثر درجه بندی

روش درجه‌بندی یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای ورود به خواب روشن است. در صورتی که تمرینات ارزیابی واقعیت را انجام داده باشید یا در اعمال و رفتار روزانه کمی خودآگاه باشید، با انجام این تکنیک به سرعت می‌توانید خواب روشن را تجربه نمایید. از این تکنیک به منظور برون فکنی هم استفاده می شود. منظور از برون فکنی خروج خودآگاهی یا هوشیاری از بدن است که در مکاتب رازوری به طرز وسیعی به آن پرداخته شده.

فیزیکالیست ها خروج از بدن را مطلقاً قبول ندارند. به نظر آنها در جریان برون فکنی هیچ چیزی از بدن خارج نمی‌شود و آنچه که فرد با وقوع این پدیده تجربه می کند، چیزی جز شعبده بازی مغز نیست. آن‌ها معتقدند که خودآگاهی محصول مغز است.

در مقابل، رازوران تأکید می کنند که در جریان وقوع این پدیده «چیزی» از بدن خارج می شود. آن‌ها این چیز را بر حسب مکتب یا مذهب خود، با اسامی مختلف نامگذاری کرده اند.

فیزیکالیست ها و رازوران دو سر یک طیف بسیار بزرگند که در طول آن آرا و عقاید و نظریات مختلفی در ابن باره به چشم می خورد. سعی می‌کنیم در آینده در سایت خواب روشن بیشتر در این باره بنویسیم و نظریات و آراء مختلف مخالفان و موافقان این پدیده را برای علاقمندان بازگو نماییم.

روش درجه‌بندی روشی هوشیار آغاز است. در روش‌های هوشیار آغاز، تمرین کننده بدون اینکه بخوابد، مستقیماً از بیداری به خواب روشن وارد می شود. حالتی که بدن خوابیده اما ذهن هوشیار و بیدار است. البته این هوشیاری با هوشیاری زمان بیداری فرق می‌کند و به آن هوشیاری رؤیا می گویند.

برای اجرای صحیح این تکنیک، زمانی را انتخاب کنید که خسته و خواب آلود هستید. مثلاً شب قبل از خواب (در صورتی که معده پر نباشد)، یا موقع چرت بعد از ظهر. اما بهترین موقع اوایل سحر یا اواخر نیمه شب است. (اطلاعات بیشتر درمورد بازخوابی را اینجا بخوانید.). اگر می خواهید این تکنیک را در اواخر شب یا اوایل سحر انجام دهید، ساعت خود را طوری تنظیم کنید که بعد از چهار ساعت و نیم تا پنج ساعت بیدارتان کند. (برای بیداری می‌توانید از نگهبان خواب هم کمک گرفته و بدون ساعت زنگ دار هر موقعی که خواستید از خواب بیدار شوید.)ghjkg

معمولاً هر چرخه خواب یک ساعت و نیم طول می‌کشد و بعد از چهار تا پنج ساعت شما چرخه سوم خواب خود را طی نموده اید. در این حالت اگر بیدار شده و بعد از چند دقیقه دوباره بخوابید، طی دو یا سه ساعت بعدی، زمان خواب رم یا خواب رویایی شما که آخرین مرحله از هر چرخه خواب است بالا می رود. یعنی مدت بیشتری را خواب می بینید.

در این روش ابتدا فرض می‌کنیم که حالت بدن از بیداری کامل تا خواب کامل، پنج درجه یا پنج مرتبه است. و همینطور فرض می‌کنیم که حالت ذهن از هوشیاری یا خود آگاهی تا خواب کامل، پنج درجه یا مرتبه است.

قدم اول: دراز بکشید و چشم‌ها را ببندید. از صد شروع کرده و  هماهنگ با دم و بازدم تا نود بشمارید (ذهنی).  بعد از اینکه به نود رسیدید وضعیت جسم خود را وارسی کنید: جسمتان تا چه حد به خوابیدن نزدیک شده؟ عددی بین صفر تا پنج به آن بدهید. عدد پنج یعنی جسمی که در حال حرکت است (بیداری کامل) و عدد صفر یعنی جسمی که در خواب کامل است. سپس وضعیت هوشیاری یا خودآگاهی خود را وارسی کنید: تا چه اندازه خواب آلود هستید؟ عددی بین صفر تا پنج به هوشیاری تان بدهید. عدد پنج بیداری کامل ذهن است و عدد صفر بی هوشی یا خواب کامل.

قدم دوم: بعد از اینکه وضعیت بدن و ذهنتان را درجه‌بندی کردید، از خود بپرسید: خواب هستم یا بیدار؟ سعی کنید با چشم بسته اطراف را ببینید. و به سوالتان جواب دهید: بیدارم. (ارزیابی واقعیت). این سؤال و جواب ذهنی با asfdgk اینکه خیلی بدیهی ست اما مهمترین قسمت تکنیک است.

قدم سوم: قدم اول و دوم را دوباره تکرار کنید با این تفاوت که از نود تا هشتاد می شمارید. (ذهنی). قدم‌های بعدی هم به همین ترتیب ادامه دهید تا از صد به یک برسید.

اگر شمارش شما تمام شده و هنوز بیدار هستید، دوباره از صد شروع کرده و تمرین را ادامه دهید. معمولاً بعد از بییست تا چهل دقیقه نتیجه خواهید گرفت.

توجه: درجه هوشیاری یا خودآگاهی شما از یک نباید پایین‌تر بیاید. وقتی که به هوشیاری تان عدد یک می دهید، تقریباً در حال خوابیدن هستید و این دقیقاً موقعی ست که با سؤال ارزیابی واقعیت و شمردن باید خود را به هر قیمتی بیدار نگه دارید. در صورتی که موفق شوید، یا مستقیماً فلج خواب و خروج از جسم را تجربه می کنید و یا شاهد به خواب رفتن خود خواهید بود و به سینمای شگفت انگیز و سه بعدی خواب روشن وارد می شوید.

اگر در حین اجرای این فن بدنتان دچار خارش شد، به هیچ وجه خودتان را تکان ندهید. احساس خارش بعد از حدود بیست ثانیه رفع می شود.

همچنین ببینید

شگرد نماد

این روشی خواب آغاز است. شگردهای خواب آغاز برای کسانی طراحی شده اند که یا …

ویدیوی آموزشی رویای شفاف (تهیه شده توسط سایت راستمرد)

ویدیویی که در ادامه ملاحظه می کنید با نام “راهنمای جامع رویابینی شفاف” از وبسایت …

شگرد میلام یا یوگای نور روشن بخش دوم

شگرد میلام از پنج گام تشکیل شده. گام اول را در طول روز و چهار …

۵ دیدگاه

 1. مثل همیشه عالی.
  فعلا موفق به دیدن خواب روشن نشدم اما هنوز دارم تلاش میکنم

 2. سلام من تازه اومدم . ممنون از معرفی اینجا بمن .

 3. عالییییییی ترین سایته

 4. سلام یه سوال داشتم موقعه تمرین وقتی به هشتاد رسیدم احساس کردم دارم وارد رویا میشم و روحم داره جدا میشه یک دفعه تپش قلب شدید گرفتم و سریع چشمام باز کردم.و دیگه ادامه ندادم می خواستم ببینم مشگلی بود یا طبیعه میشه راهنمایی کنید

 5. من هم مثل شما تپش قلب گرفتم و صدای باد و … رو شنیدم بعدش از بخاظر تپش قلب زیاد منصرف شدم

پاسخی بگذارید

error: