خانه / درباره خواب روشن / ده نکته درباره خواب و خواب دیدن
 • گذشت زمان در خواب روشن

  آیا می‌توان گذر زمان را در دنیای خواب روشن چنان سریع کرد که هر دقیقه معادل چند روز یا حتی چند سال باشد؟ و آیا می‌توان به این طریق هر شب، یک عمر زندگی کرد و با تجربیاتی ناب و دست اول به دنیای بیداری برگشت؟

 • عشق در خواب روشن

  سکس در خواب روشن – برخلاف خواب‌های معمولی - برای مردان بیشتر تجربه‌ای عرفانی و روحانی ست. اما برای زنان بیشتر تجربه‌ای جسمی ست.

 • ویژگی های بختک اختیاری

  بختک یا فلج خواب برای بسیاری از مردم حالت خیلی ناخوشایندی ست. به طوری که تلاش زیادی می‌کنند برای اجتناب از آن. برعکس، کسانی که تمرین رویابینی و برون فکنی انجام می دهند، انرژی و توان بالایی به کار می گیرند برای تجربه ی آگاهانه فلج خواب. این تجربه ی آگاهانه را بختک اختیاری می نامیم.

 • ذهن پرسش گر و ذهن پذیرنده

  برای تجربه برون فکنی و خواب روشن داشتن ذهن پرسش گر از اهم واجبات است.

 • درباره خواب و خواب دیدن

  به خاطر آوردن خواب ها سخت است. عموما نود درصد خواب هایی که می بینید فراموش می شوند. پنجاه درصد آنها بلافاصله بعد از بیداری و به مجرد اینکه از جای خود بلند شوید، از یاد می روند. خوا

 • سفر روح چیست؟

  سفر روح اصطلاحی مبهم، چند پهلو و غیر عملی ست. این اصطلاح و اصطلاحات مشابه کاربرد عملی ندارند و چیزی به دانش شما اضافه نمی کنند.

 • تحریک پوست سر

  با تحریک اعصاب پوست سر می توان بر روند رویابینی تاثیر گذاشت.

ده نکته درباره خواب و خواب دیدن

 

 1. وقتی که در حال خواب دیدن هستیم، عضلات بدن قادر به حرکت نیستند (اکثر مواقع). به این حالت اصطلاحا فلج خواب گفته می شود. مکانیسم دفاعی فلج خواب برای محافظت از بدن در مقابل انجام کارهایی ست که فرد در رویا می بیند. بعضی و قت ها فلج خواب را بعد از بیدار شدن هم حس می کنیم. در چنین مواقعی ذهن بیدار می شود در حالی که بدن هنوز خواب است. اینجا منظور از ذهن، خودآگاهی ست. کسی که در این حالت قرار می گیرد، قادر به حرکت نیست و نمی تواند مثل موقع بیداری نفس بکشد. چون عضلات اطراف قفسه سینه تا حدود زیادی از کار افتاده اند و تنفس یکنواخت است. به همین دلیل احساس خفگی به شخص دست می دهد و فکر می کند کسی گلوی او را گرفته یا روی سینه اش نشسته است.
 1. به خاطر آوردن خواب ها سخت است. عموما نود درصد خواب هایی که می بینید فراموش می شوند. پنجاه درصد آنها بلافاصله بعد از بیداری و به مجرد اینکه از جای خود بلند شوید، از یاد می روند. خواب ها در حافظه کوتاه مدت ذخیره می شوند مگر اینکه با وقایعی که در گذشته ذهنا یا عینا تجربه کرده اید، گره بخورند. در این صورت ممکن است آنها را بعد از بیداری یا حتی در طول روز به یاد آورید. یادآوری خواب ها برای تجربه ی خواب روشن بسیار مهمند. وقتی که عزم می کنید خواب های خود را به یاد آورید، نیرویی در درون شما موقعی که در حال خواب دیدن هستید، شما را هوشیار می کند.
 1. زن ها به طور متوسط بیشتر از مردها خواب های خود را به یاد می آورند. کاراکترهای رویا (موجوداتی که شخص در رویا با آنها برخورد می کند)، در خواب مردها اغلب مذکرند اما در خواب زن ها از هر دو جنس هستند.         ۵۶۷۸
 1. حیوانات هم به احتمال زیاد رویا می بینند. بسیاری از حیوانات مرحله خواب رم را در چرخه های خواب خود تولید می کنند. خواب رم مرحله ای ست که طی آن انسان خواب می بیند. سگ ها و گربه ها موقع خواب دست و پایشان را تکان می دهند و از خود صدا در می آورند که به احتمال زیاد نشانه خواب دیدن آنهاست. بعضی از حیوانات فاقد مرحله خواب رم هستند.
 1. چهل درصد از خواب هایی که کودکان می بینند، خواب های کابوس مانند است. کودکان از سه سالگی به بعد می توانند درباره خودشان رویا ببینند.
 1. نوزادان ۵۰ تا ۸۰ درصد زمان خواب را مشغول رویا دیدن هستند در حالی که بزرگسالان ۲۵ تا سی در صد کل زمان خواب، رویا می بینند.
 1. شما به طور متوسط یک سوم زندگی خود را در خواب می گذرانید. هر چه که به صبح نزدیک تر می شویم، خواب هایی که می بینیم طولانی ترین می شوند. خواب های سحری بین سی تا چهل و پنج دقیقه طول می کشند هر چند که به هم پیوسته نیستند.
 1. جنین از هفت ماهگی و حتی زودتر، خواب می بیند.
 1. هفتاد درصد مردان و ۶۵ درصد زنان خواب های تکرار شونده می بینند. (موضوعاتی گه در خواب می بینند مرتبا تکراری ست هرچند که خواب ها ممکن است متفاوت باشند).
 1. احساسات منفی در رویاها قوی تر هستند تا احساسات مثبت.

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

یک دیدگاه

 1. ببخشید می خواستم ببینم گوش دادن به موسیقی ارامش بخش یا صدای طبیعت قبل ازخواب شب میتونه به دیدن رویای شفاف کمک کنه؟؟
  یا انجام دادن همین کار وتمرکز روی تصاویر هیپناگوژی؟ کلا هنگام انجام تمرین ها موسیقی ارامبخش خوبه یانه؟؟؟
  درضمن منون ازسایت خوبتون

پاسخی بگذارید

error: