خانه / درباره خواب روشن / خواب روشن و امواج مغزی گاما
 • موضوعات مشترک خواب ها

  سوال این است که آیا احتمال دارد موضوعاتی که خواب های شما حول آنها می چرخد همان موضوعاتی باشند که دیگران هم درباره اش خواب می بینند؟

 • خواب داوینچی

  در خواب داوینچی یا خواب چند مرحله ای (۱) کل زمان خواب به سه قسمت یا بیشتر تقسیم می شود. در مقابل آن خواب های یک مرحله ای (۲) و دو مرحله ای (۳) قرار دارند که رایج ترین روش های خوابیدن در بزرگسالان هستند.

 • بختک و فلج خواب

  فرنجک کنیز اسکندر که از ابتدا برای یافتن آب حیات با او همراه شده بود، وقتی که اسکندر آب حیات را پیدا کرد با کمک کلاغ مشک حاوی آب را درید و جرعه ای نوشید. از آن پس زندگی جاودان یافت و در نتیجه از همه جا رانده شد.

 • خواب روشن و امواج مغزی گاما

  امواج گامایی که مغز تولید می کند امواجی با فرکانس بین 38 تا 100 هرتز هستند و هنوز تحقیقات زیادی درباره آنها نشده. دانشمندان این امواج را با فعالیت های بسیار شدید فکری و بدنی، تمرکز های طولانی، حل معادلات پیچیده، مدیتیشن های پیشرفته و تجربیات عرفانی مرتبط می دانند. یعنی مغز موقع چنین فعالیت هایی امواج فوق را تولید می کند.

 • خواب و رویا در حیوانات

  آقای میشل ژووه (۱)محقق خواب فرانسوی در دهه ۱۹۶۰ میلادی آزمایش بسیار جالبی با گربه ها انجام داد. او توانست برای اولین بار آن قسمت از مغز گربه ها را که دستور فلج خواب صادر می کند، خاموش نماید.

 • عشق در خواب شفاف

  سکس در خواب روشن – برخلاف خواب‌های معمولی - برای مردان بیشتر تجربه‌ای عرفانی و روحانی ست. اما برای زنان بیشتر تجربه‌ای جسمی ست.

خواب روشن و امواج مغزی گاما

برای دویدن احتیاجی به انگیزه های آنچنانی ندارید. حتی اگر به لاغر شدن یا سلامتی هم فکر نکنید، لذت دویدن سر جای خودش می ماند. دویدن به نوشته مارک رولان فیلسوف انگلیسی ارزشی درونی دارد و متعلق به لحظاتی ست که نه هدف و نه مقصد بلکه اندیشه و تفکر شما را به جلو می برد. وقتی که می دوید افکار متفرقه خاموش می شوند و فکر در عین حال که منسجم می شود اما رها و آزاد است. مثل این است که اندیشه در فضای خالی سیر می کند و ایده هایی که به ذهن می رسند تازه و زنده هستند. علتش شاید این باشد که مغز موقع دویدن امواج سریع گاما تولید می کند.

امواج گامایی که مغز تولید می کند امواجی با فرکانس بین ۳۸ تا ۱۰۰ هرتز هستند و هنوز تحقیقات زیادی درباره آنها نشده. دانشمندان این امواج را با فعالیت های بسیار شدید فکری و بدنی، تمرکز های طولانی، حل معادلات پیچیده، مدیتیشن های پیشرفته و تجربیات عرفانی مرتبط می دانند. یعنی مغز موقع چنین فعالیت هایی امواج فوق را تولید می کند.  khaab46

تحقیقات خانم اورسولا فوس (۱)  پروفسور دانشگاه فرانکفورت  هم نشان می دهند که اگر مغز فرد خوابیده ای که در مرحله رم از چرخه خواب هست در معرض امواج الکتریکی با فرکانس چهل هرتز در ثانیه – امواج گاما –  قرار دهیم خوابی که او می بیند در بیش از هفتاد درصد موارد تبدیل به خواب روشن می شود. یعنی فرد می فهمد دارد خواب می بیند و می تواند با اراده خود بر خوابش تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهد یا تکرار کند یا تبدیل به سینمای سه بعدی شگفت انگیزی از تصاویر بدیع نماید.

در خواب روشن قسمت هایی از مغز فعال می شوند که به طور معمول در خواب های ناآگاهانه غیر فعال هستند. بخش هایی که با تفکر مجرد، تفسیر داده ها و تصمیم گیری در ارتباط هستند. خانم فوس و همکارانش متوجه شدند که این بخش ها همان بخش هایی هستند که در موقع فعال شدنشان امواج گاما تولید می کنند. آنها در آزمایشگاه با استفاده از دستگاههای الکترونیکی که امواجی با بسامد ۴۰ هرتز تولید می کرد، مغز افرادی را که خوابیده بودند در موقع خواب رم تحریک کردند. در نتیجه این آزمایش که روی افراد ۱۸ تا ۲۶ ساله و به مدت چهار شبانه روز ادامه داشت، تعداد زیادی از آنها (هفتاد و هفت درصد) موفق شدند در هنگام تحریک الکتریکی که در شب چهارم انجام شد، خواب روشن ببینند. سه شب اول را محققان صرف این کردند که بفهمند افراد مورد آزمایش چطور می خوابند و چه موقع وارد مرحله رم از چرخه خواب می شوند.

دستگاههایی که با آنها چنین امواجی را در مغز تولید می کنند هنوز مخصوص تحقیقات هستند و احتمالا چند سال طول می کشد تا وارد بازار شوند.

۱٫ Ursula Voss

http://www.welt.de/gesundheit/psychologie/article127929142/So-lassen-sich-kuenftig-ihre-Traeume-beeinflussen.html

 

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

۳ دیدگاه

 1. سلام
  خواب گاما ۴ ساعت میباشد، آیا ساعت خاصی دارد؟

 2. باسلام الان دستگاههایی شنود در ایران که باامواج هارپ در این هرتز کار میکنند می توانند باعث دیدن خواب در شما گردیده و حتی با این دستگاهها خواب شمارا در مرکز شنود ببینند و از چشم شما تصاویر را در یافت کنند به این عمل صوتی می گویند و حتی با ارسال امواج صوتی به مغز از داخل مغز با شما صحبت کرده و تحت نظارت بگیرند

 3. منو یه کاری باهام کردن نمی دونم چی کار،ولی کانیه تیزم بود فکر کنم،فکر کنم خواستن واقعیت رو هک کنن

پاسخی بگذارید

error: