خانه / درباره خواب روشن / تحریک الکتریکی پوست سر
 • لحظه ی مناسب

  منتظر لحظه ی مناسب نباشید. خیلی ها کنجکاو هستند اما جدی نیستند. می خواهند از هر چیزی سر در آورند و منتظر فرصت هستند تا زمانش برسد و کاری را که قرار است انجام دهند به انجام برسانند. متاسفانه زمان مناسب هرگز فرا نمی رسد. چرا؟

 • اثر زایگارنیک

  طبق افسانه ای مسیحی، سلما (سالومه) دختر هرودیاس و نادختری هرود پادشاه فلسطین، عاشق بی قرار یحیی تعمید دهنده بود اما یحیی از وصلت با او سر باز زد. سلما قسم خورد که یحیی تعمید دهنده را ببوسد حتی اگر به قیمت جان یکی از آن دو تمام شود.

 • اثر سایگارنیک - قسمت دوم

  اگر جدولی را تا نیمه حل کنید، سوالاتی که مربوط به خانه های خالی هستند و نتوانسته اید به آنها جواب دهید بهتر در خاطرتان می مانند تا آنها که جواب داده اید. در واقع ذهن هنوز به دنبال جواب سوالاتی که حل نکرده اید می گردد.

 • گم شدن در جهان های رویا

  یکی از دل نگرانی های نوآموزان خواب روشن و تمرینات خروج از جسم، روند بازگشت به جسم و چگونگی بیرون آمدن از آن حالت مرموز است.

تحریک الکتریکی پوست سر

 

مطالعات نشان می­ دهند : با تحریک الکتریکی [اعصاب] پوست سر می­ توان خواب شفاف ایجاد کرد.
دانشمندان دریافته­ اند که استفاده از جریانات الکتریکی می­تواند بر روی مغز افراد خوابیده تاثیر بگذارد و توانایی کنترل خواب را به فرد بدهد.
دانشمندان طی مطالعه­ ای پی بردند که ایجاد خواب شفاف در کسانی که خواب هستند با اتصال جریان ملایم الکتریسیته به پوست سر آن ها امکان پذیر می­باشد.

خواب شفاف زمانی اتفاق می­افتد که فرد خوابیده تشخیص بدهد که در حال خواب دیدن است و حتی این امکان را دارد که نقشه­ ی خواب را دستکاری کند و رفتارش را کنترل نماید.

پروفسور جان آلن هابسون (John Allan Hobson) ، از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد ، کسی که در مقاله منتشر شده با نام عصب شناسی طبیعت مشارکت داشته ، می­ گوید : یافته کلیدی این است که به طرز شگفت آوری می­ توانید با تحریک [اعصاب] پوست سر ، بر مغز تاثیر بگذارید. و به این ترتیب می­توان به طریقی با تاثیر بر مغز خواب رونده یا خواب بیننده او را از خواب دیدن آگاه کرد.

یک پژوهش که پیشتر توسط دکتر اورسولا فاس (Ursula Voss) از دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته در آلمان رهبری شد ،  اظهار می­کند که خواب شفاف یک حالت بی­ نظیر است که هر دو جنبه­ ی خواب رِم (سطحی از خواب که در آن اغلب رؤیاها رخ می­دهند) و بیداری [هوشیاری] را نمایش می­دهد. داشنمندان همچنین با آزمایش امواج مغزی خواب روندگان دریافتند که خواب شفاف بیشتر شبیه یک حالت بیداری است که در شقیقه و بخش جلویی مغز تناوب دارد ، که در نقطه­ ی اوج فعالیت خود در فرکانس حدود ۴۰ هرتز اتفاق می­افتد.     منیتالی

دکتر فاس می­گوید : خواب شفاف یک ابزار بسیار مفید است برای اینکه مشاهده کنیم که داخل مغز چه می­گذرد و اینکه چه چیز دلیل لازم برای هوشیاری ثانویه است.

اکنون دکتر فاس و تیمش اعلام کرده ­اند این امکان وجود دارد که با فرستادن تحریک کننده­ های الکتریکی به صورت جریان­ های متناوب در این فرکانس به [اعصاب] پوست سر شخص خواب رونده خواب شفاف ایجاد کرد.

این پژوهش شامل ۲۷ داوطلب می­ شد که هیچ کدام از آن ها قبلا تجربه­ ی خواب شفاف را نداشته­ اند. پژوهشگران قبل از وصل کردن تحریک کننده­ های الکتریکی به شقیقه و بخش جلویی داوطلبان منتظر ماندند تا آن ها وارد مرحله­ ی خواب رِم بی وقفه شوند.

فرکانسی که به کار برده شد بین ۲ تا ۱۰۰ هرتز متغیر بود اما نه آزمایش کنند­گان و نه داوطلبان متوجه نشدند که چه فرکانسی استفاده شده و یا جریانی وصل شده است یا خیر. پنج تا ده ثانیه بعد داوطلبان از خواب بیدار شدند و از آن ها درباره­ ی رؤیاهایشان پرسیده شد. این در حالی بود که در تمام طول آزمایش، فعالیت مغز آنها به طور متناوب مشاهده می­شد.

در نهایت نتایج نشان دادند که تحریک [اعصاب] پوست سر در فرکانس ۴۰ هرتز موجب افزایش فعالیت مغز و با همان فرکانس در شقیقه و بخش جلویی مغز می­ شود. اما در محدوده فرکانسی ۲۵ هرتز نیز همان تاثیرات و به مقدار کمتر مشاهده شد. آن ها همچنین دریافتند که چنین تحریکی اغلب و نه همیشه باعث افزایش وضوح رؤیای خواب روندگان می­شود. همچنین در فرکانس کمتر یا بیشتر و یا زمانی که هیچ جریانی متصل نبود هیچ تغییری در فعالیت مغز مشاهده نشد.

به گفته­ ی پروفسور هابسون این مطالعه ممکن است در پژوهش­ های روانشناسی کاربرد داشته باشد. همانطور که یک نمونه فردی که دچار بیماری ذهنی شده است حیاتی بودن خواب شفاف را درک می­کند. من در مورد درک نتایج و ارتباط مستقیم آن ها با درمان بیماری­ها محتاط خواهم بود ، اما مطمئنا این یک گام در جهت درک این مفهوم است که چگونه مغز هذیان گویی و گول خوردن را مدیریت می­کند.

نویسندگان پیشنهاد می­کنند که یادگیری خواب شفاف  ممکن است توانایی کنترل کابوس­ها را نیز به افراد بدهد ، برای مثال در مورد کسانی که از بیماری استرس پس از یک سانحه رنج می­برند می­ تواند مفید باشد.

متن اصلی:

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/may/11/lucid-dreaming-electric-scalp-stimulation-study

 

 

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

پاسخی بگذارید

error: