خانه / درباره خواب روشن / استعداد خواب شفاف و قابلیت حل مشکلات در بیداری
 • لحظه ی مناسب

  منتظر لحظه ی مناسب نباشید. خیلی ها کنجکاو هستند اما جدی نیستند. می خواهند از هر چیزی سر در آورند و منتظر فرصت هستند تا زمانش برسد و کاری را که قرار است انجام دهند به انجام برسانند. متاسفانه زمان مناسب هرگز فرا نمی رسد. چرا؟

 • اثر زایگارنیک

  طبق افسانه ای مسیحی، سلما (سالومه) دختر هرودیاس و نادختری هرود پادشاه فلسطین، عاشق بی قرار یحیی تعمید دهنده بود اما یحیی از وصلت با او سر باز زد. سلما قسم خورد که یحیی تعمید دهنده را ببوسد حتی اگر به قیمت جان یکی از آن دو تمام شود.

 • اثر سایگارنیک - قسمت دوم

  اگر جدولی را تا نیمه حل کنید، سوالاتی که مربوط به خانه های خالی هستند و نتوانسته اید به آنها جواب دهید بهتر در خاطرتان می مانند تا آنها که جواب داده اید. در واقع ذهن هنوز به دنبال جواب سوالاتی که حل نکرده اید می گردد.

 • گم شدن در جهان های رویا

  یکی از دل نگرانی های نوآموزان خواب روشن و تمرینات خروج از جسم، روند بازگشت به جسم و چگونگی بیرون آمدن از آن حالت مرموز است.

استعداد خواب شفاف و قابلیت حل مشکلات در بیداری

 

اخیرا در یک پژوهش اظهار شد افرادی که خواب شفاف داشته ­اند دارای بینش و بصیرت بیشتری نسبت به دیگر افراد هستند.

محققان، پاتریک بورک (Patrick Bourke) و هانا شاو (Hannah Shaw) از دانشگاه لینکلن انگلستان در یک پژوهش اعلام کردند: در خواب شفاف افراد بر این موضوع واقف­ اند که در حال خواب دیدن هستند. آن ها بعضا به این دلیل متوجه این موضوع می­شوند که برخی چیز­ها در دنیای خواب معنی و مفهوم ندارند. و این ممکن است به این معنی باشد که رؤیا بین ها نسبت به حالت عادیشان یک بینش دارند.

به گفته­ ی پژوهشگران: آن ها در­می­ یابند که با وجود این حقیقت رایج، تنها توضیح ارائه شده این است که در حقیقت آن ها در حال خواب دیدن هستند. (برگرفته از ۷ حقیقت پیچیده درباره­ ی خواب ها).

در این پژوهش، پژوهشگران ۶۸ دانشجوی روانشناسی را مورد بررسی قرار دادند. و از آن ها پرسیده شد که هر چند وقت یک بار خواب شفاف را تجربه می­ کنند. از شرکت کنندگان همچنین درخواست شد تا پازل­هایی شامل سه لغت ظاهرا نامرتبط و کلمه­ ای که آن ها را به هم مرتبط می­سازد را حل کنند. به عنوان مثال یکی از پازل ها کلمه­ هایی از قبیل شن ، مایل (به انگلیسی : Mile) و سن با کلمه­ ی پیوندی سنگ را شامل می­شد.

انجام دادن هرچه بهتر این پازل دلیل بر داشتن بینش بهتر است. چون تمرین­ های آن نیازمند به تفکر متفاوت و بدون تعصب می­باشد که مانع دیدن راه حل توسط انسان می­شود.

در این پژوهش که در ماه ژوئن در مجله­ ی خواب دیدن (Journal Dreaming) منتشر شد ، نتایج نشان دادند که به طور میانگین شرکت کنندگانی که به صورت مکرر خواب شفاف می­دیدند نسبت به افرادی که هیچ گاه تجربه­ ی خواب شفاف  نداشتند ۲۵ درصد بیشتر ، پازل را حل کردند.

پژوهشگران می­گویند: این نتایج اظهار می­کند که بینشی که طی حالت خواب دیدن تجربه می­شود ، ممکن است با  یک فهم و درک خاص که در حالت بیداری نیاز است ، مرتبط باشد.

مشخص نیست که در مغز چه اتفاقی می­افتد که باعث می­شود تا خواب شفاف شود ، و یا چرا برخی از افراد خواب شفاف را تجربه می­کنند در حالی که دیگران نه. وقوع این پدیده در بین کودکان و افراد جوان رایج تر است.    sdfhg-001

گاهی خواب شفاف به صورت خود به خود صورت می­گیرد ، اما برخی ادعا کرده ­اند که می­توانند خواب هایشان را کنترل کنند و انتخاب کنند که نسبت به خوابشان آگاه شوند. اخیرا پژوهشگران توانسته ­اند با تحریک مغز شرکت کنندگان در یک مطالعه با استفاده از یک القای الکتریکی کوچک ، آن ها را وادار به دیدن خواب شفاف کنند.

یافته­ های مطالعات قبلی اظهار می­کند که افرادی که در توانایی داشتن درکی خاص قوی تر هستند ، احتمال بیشتری برای داشتن خواب شفاف دارند.

پژوهشگران می­گویند: به نظر می­رسد بخشی از دلیل اینکه برخی افراد خواب­های شفاف متعدد را تجربه کرده ­اند ارتباط دارد با اینکه آن­ها دارای قدرت درک و فهم در بیداری هستند.

برای مثال مطالعات نشان دادند که کسانی که خواب شفاف می­بینند در دریافت اطلاعات از یک متن بهتر هستند. آن­ها در امور روانی مثلا پیدا کردن یک شکل ساده درون یک شکل پیچیده تر بهتر عمل می­کنند.

به طور مشابه، مطالعات نشان می­دهند کسانی که خواب شفاف می­بینند در آزمون­های روانی که تصمیم گیری در زندگی واقعی را شبیه سازی می­کنند و یا نیازمند  پردازش پیچیده­ ی اطلاعات هستند بهتر عمل می­کنند.

اصل مقاله:

http://www.livescience.com/47365-lucid-dreamers-different-insight.html

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

پاسخی بگذارید

error: