خانه / روش ها / ابزارهای خواب روشن
 • روش پرماس برای برونفکنی

  منظور از دریافت پرماسی، حس اجزای بدن یا آگاه شدن به اجزای بدن یا نگه داشتن هوشیاری روی اجزای بدن است. هر چه دریافت پرماسی شما قوی تر باشد، می توانید جزییات بیشتری از بدن خود را حس کنید

 • سفر روح چیست

  سفر روح اصطلاحی مبهم، چند پهلو و غیر عملی ست. این اصطلاح و اصطلاحات مشابه کاربرد علمی ندارند و چیزی به دانش شما اضافه نمی کنند. مگر اینکه دقیقا تعریف شوند به طوری که شما منظور گوینده از این واژه را روشن و بدون ابهام درک کنید.

 • شگرد مناسب برای من

  نوآموزی که مطالب نظری و تئوری خواب روشن را خوانده و به بخش عملی آن وارد می شود، اول از همه با این دشواره روبرو می شود که از کدام شگرد شروع کند؟

 • نگاره های آرمیتی

  نگاره های آرمیتی تصاویری هستند که پیش از خواب یا بلافاصله بعد از بیداری در زمینه ی سیاه چشم های بسته ظاهر می شوند.

 • ابزارهای خواب روشن

  ابزارهای رویابینی به آن دسته از دستگاههای مکانیکی یا الکترونیکی گفته می شود که برای تقویت توانایی ورود به خواب روشن به کار گرفته می شوند.

 • بازدهی نرم افزارها و ابزارهای خواب روشن

  پرسش اصلی اینجاست که این دستگاهها و نرم افزارها تا چه اندازه برای پدید آوردن خواب روشن یا احساس خروج از جسم کارآیی دارند؟

ابزارهای خواب روشن

فایل پی دی اف این نوشته ابزارهای خواب روشن

ابزارهای رویابینی به آن دسته از دستگاههای مکانیکی یا الکترونیکی گفته می شود که برای تقویت توانایی ورود به خواب روشن به کار گرفته می شوند. این دستگاهها کمک دهنده هستند و اینطور که پیداست هدف از بکارگیری آنها ورود به خواب روشن با کمترین زحمت است.

ساده ترین و دم دست ترین ابزارها که به گمان بسیار همه ی رویابین ها از آن استفاده کرده و می کنند، ساعت زنگ دار، قلم، کاغذ و تلفن موبایل است. از زنگ ساعت یا تلفن در زمان هایی که شخص می خواهد با به کارگیری فن بازخوابی به رویای روشن وارد شود بهره می برند. قلم و کاغذ یا صفحه موبایل و تبلت برای ثبت خواب ها (به گونه ی نوشتاری یا گفتاری) به کار می روند.

سایر ابزارهای خواب روشن:

چشم بندها: این دستگاهها در موقع خوابیدن روی چشم گذاشته می شوند و با استفاده از سیگنال های نوری سعی می کنند رویابین را در میانه ی خواب خودآگاه سازند. نسل اولیه این چشم بندها که از دهه شصت خورشیدی وارد بازار شدند از همان آغاز دراز کشیدن، سیگنال ها را پخش می کردند و با وجود کابل هایی که به آنها متصل بود، امکان خوابیدن را بسیار سخت می کرد. به ویژه اینکه در بسیاری  موارد سیگنال ها مانع از به خواب رفتن رویابین شده و او را در  چرخه اول خواب (خواب سبک) بیدار می کرد. سیگنال های نوری برای افراد حساس، وسواسی و نگران؛ مناسب نبود و آنها را دچار سردرد یا بی خوابی می کرد.  fsgfs

سیگنال های این دستگاهها بر پایه فرکانس امواج مغزی تنظیم شده بودند و  تصور سازندگان این بود که اگر بتوان تا زمان معینی نورهای تنظیم شده بر پایه فرکانس امواج مغزی را پخش کرد، مغز هم شروع به تولید این امواج می کند.

هدفون ها: کار این دستگاهها مانند چشم بندها بود با این تفاوت که سیگنال های صوتی در گوش ها پخش می شدند. پر آوازه ترین هدفون برای تقویت توانایی خروج از جسم بدست رابرت مونرو نویسنده و پژوهشگر نامیِ این مبحث، وارد بازار شد.  مونرو این دستگاهها را بر پایه تئوری همگاهیِ نیمکره های مغز ساخت. بر پایه این تئوری صدای سومی که در نتیجه ی پخش دو سیگنال متفاوت صوتی در مغز پدید می آید، به حس خروج از بدن کمک می کند.

کار هدفون های مونرو اینست که برای هر یک از نیمکره های مغز سیگنال صوتی جدا می فرستد. (با پخش دو سیگنال صوتی ناهمسان در هر گوش).  برای مثال اگر در گوش چپ، آوایی با فرکانس ۳۵۰ هرتز و در گوش راست، آوای دیگر با فرکانس ۳۵۹ هرتز پخش شوند، مغز؛ آوای سومی با فرکانس ۹ هرتز تولید می کند که در محدوده امواج آلفا (امواج آرام بخش) است و همزمان بر هر دو نیمکره اثر یکسان می گذارد.  به عقیده مونرو با این کار عصب ها در هر دو نیمکره همگاه می شوند و نتیجه اش این خواهد بود که دردهای جسمی  کاهش پیدا می کنند، توانایی یاد گیری افزایش می یابد و با تولید امواج گوناگون در مغز می توان اثرات زیاد از جمله آرمیدگی بسیار ژرف و حس خروج از بدن را ایجاد کرد.

در دهه گذشته، با کمک فن آوری نواهای تک شدتی ( isochronic tones) قطعات موسیقی جدید ساخته شده اند که برای شنیدن آنها نیازی به هدفون نیست (از فن آوری متفاوتی برای ایجاد امواج مغزی استفاده می شود) و تاثیرشان حتی بهتر است.

نمونه آواهای تک شدتی را می توانید با کلیک روی اینجا گوش کنید.

پژوهش های علمی که توسط ارتش ایالات متحده و پس از آن بوسیله انستیتوهای علمی انجام شد، نشان داد که سازندگان این ابزارها در تبلیغات خود بسیار مبالغه کرده اند.  fghjfg

چشم بندهای مدرن: در چند سال گذشته مخترعان از چشم بندهای تازه رونمایی کرده اند که با فن آوری های جدید ساخته شده و کار با آنها بسیار راحت تر از چشم بندهای قدیمی ست. این چشم بندها مجهر به سیگنال های دیداری و شنیداری هستند.  آنها تشخیص می دهند که چه موقع رویابین در حالت خواب رم هست و سیگنال ها را تنها در همان زمان پخش می کنند. نتیجه اش این می شود که رویابین درست هنگامی که مشغول رویا دیدن است، با این سیگنال ها مواجه می شود و اگر پیش از آن تمرینات ارزیابی واقعیت را در بیداری انجام داده باشد، احتمال تبدیل رویای معمولی به خواب روشن بیشتر می شود.

بسیاری از این چشم بندها بدون کابل هستند و احساس راحتی بیشتری به رویابین می دهند. بعضی از آنها با فن آوری بلوتوث به کامپیوتر یا موبایل وصل می شوند و با استفاده از نرم افزارهای ویژه می توان مراحل خواب یا را ثبت یا تجزیه و تحلیل کرد.

همچنین ببینید

شگرد نماد

این روشی خواب آغاز است. شگردهای خواب آغاز برای کسانی طراحی شده اند که یا …

ویدیوی آموزشی رویای شفاف (تهیه شده توسط سایت راستمرد)

ویدیویی که در ادامه ملاحظه می کنید با نام “راهنمای جامع رویابینی شفاف” از وبسایت …

شگرد میلام یا یوگای نور روشن بخش دوم

شگرد میلام از پنج گام تشکیل شده. گام اول را در طول روز و چهار …

۳ دیدگاه

 1. از کجا میشه تهیه کرد ؟؟

  • با جستجو در اینترنت فروشنده ها و تولید کننده ها را پیدا کنید. سایت خواب روشن خرید این دستگاهها را توصیه نمی کند. تمرین های رویابینی که در سایت قرار داده شده، تاثیرشان از چشم بندها و هدفون ها و نرم افزارهای رویابینی بیشتر است.

 2. سلام
  کدوم یک از isochronic tones برای اگاه شدن در رویا و چرخه رم می باشد؟
  بهترین برای کمتر خوابیدن کدام است؟
  این دو تا رو جواب بدید

پاسخی بگذارید

error: