خانه / روش ها / روش دو انگشتی یا پیانو
 • تکنیک کمکی باز خوابی

  باز خوابی به دسته تکنیک های حمایت کننده تعلق دارد. این تکنیک ها مستقیما به خواب روشن منجر نمی شوند اما اگر با هریک از چهار دسته تکنیک های دیگر ترکیب شوند احتمال خودآگاهی در خواب را چند برابر می کنند.

 • ده فرمان خواب روشن

  پاول تولای یکی از پیشگامان خواب روشن است و به آن دسته از رویابین هایی تعلق دارد که پدیده خواب روشن و برون فکنی را به آزمایشگاه های خواب آورده و مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار دادند. او با ارائه مقاله های متعدد علمی دانشمندان را با این پدیده آشنا کرد.

 • روش پس خواب و بختک ارادی

  تکنیک پس خواب و بختک ارادی یکی از بهترین و سریع ترین تکنیک ها برای تجربه خواب روشن است. منظور از اصطلاح پس خواب دقیقا لحظه ای ست که از خواب بیدار می شوید و چشم هایتان هنوز بسته است.

 • روش مصور سازی

  رویابین ها از روش مصور سازی استفاده می کنند تا قبل از خواب مستقیما به رویا وارد شوند و آگاهانه خواب ببینند. روش مصور سازی از سری روش های هوشیار آغاز است. در این دسته از روش ها خودآگاهی بیدار می ماند و بدن به خواب می رود. نتیجه آن دیدن خواب روشن است.

 • توانایی یاد آوری خواب ها

  زن ها بیشتر از مردها و دختر ها بیشتر از پسرها خواب هایشان را به یاد می آورند. اگر دقت کرده باشید یکی از موضوعاتی که زن ها معمولا درباره آن صحبت می کنند خوابی ست که دیشب دیده اند. چرا در جریان خواب روشن روند یاد آوری خواب ها بسیار مهم است؟

روش دو انگشتی یا پیانو

روش پیانو از جمله روش های هوشیار آغاز است. روش های هوشیار آغاز برای ورود مستقیم به دنیای رویا طراحی شده اند یعنی فرد بدون اینکه کاملا بخوابد – در حالتی بین خواب و بیداری – خواب روشن می بیند.   khaab20

فنون هوشیار آغاز به دو دلیل کم تر مورد استفاده قرار می گیرند اول اینکه انجام آنها به حداقلی از توجه و تمرکز نیاز دارد دوم اینکه با یک سری پدیده های جانبی از جمله احساس لرزش یا سنگینی بسیار زیاد رخ می دهند و اگر تمرین کننده قبلا اطلاعات علمی کافی درباره مکانیسم های ذهن و بدن هنگام خواب کسب نکرده باشد ممکن است با بروز فلج خواب دچار ترس شود و تمرین را قبل از رسیدن به نتیجه مطلوب قطع نماید. اما این روش ها به دلیل اینکه شخص همه مراحل گذار از بیداری به رویا و سپس خروج از جسم را آگاهانه تجربه می کند، بسیار جالب تر و موثر تر از روش های خواب آغاز هستند.

روش پیانو بیشتر مناسب شب هایی ست که فردایش کاری ندارید چون ممکن است بخواهید بیشتر در بستر مانده و آن را تمرین کنید.

مشکل ترین قسمت تمرین شروع آن است. تمرین کننده باید ابتدا بداند که چه موقعی خسته تر و خواب آلوده تر از همیشه هست. مثلا بعضی ها زنگ ساعت را طوری تنظیم می کنند که یک یا دو ساعت بعد از خوابیدن بیدار شوند. در این حالت بدن به شدت خواب آلود است و  می خواهد دوباره بخوابد. بعضی ها ممکن است صبح زود بعد از بیدار شدن هنوز بخواهند بخوابند و این میل به خوابِ دوباره موقع بسیار خوبی برای شروع تمرین است. بعضی ها ممکن است کل شب یا تا ساعات پایانی شب بیدار بمانند و قبل از خواب این تمرین را انجام دهند. در هر صورت هدف این است که در قدم اول فرد میل شدیدی به خوابیدن داشته باشد.khaab19

در قدم دوم  تمرین کننده سعی می کند در حالی که در بستر دراز کشیده انگشت اشاره و انگشت وسطی خود را شبیه کسی که پیانو می زند به حرکت در آورد. حرکات انگشت ها باید بسیار ملایم و بدون هرگونه فشاری باشند. اول باید انگشت اشاره را بلند کرده و روی کلید پیانوی فرضی پایین آورد همزمان با پایین آمدن انگشت اشاره انگشت وسط بالا می رود و دوباره روی کلید پیانو پایین می آید حرکت دو انگشت را باید به طور متناوب و با شتابی آرام  ادامه داد. تمرین کننده بعد از سی ثانیه از اجرای حرکت به ارزیابی واقعیت می پردازد تا ببیند که خواب است بیدار. برای ارزیابی واقعیت می توان از تمرین حبس نفس یا پرواز استفاده کرد. در صورتی که هنوز بیدار باشد (که به احتمال زیاد چنین خواهد بود) کمی صبر کرده و کل پروسه را تا وقتی که بیدار است تکرار می کند.

همچنین ببینید

شگرد نماد

این روشی خواب آغاز است. شگردهای خواب آغاز برای کسانی طراحی شده اند که یا …

ویدیوی آموزشی رویای شفاف (تهیه شده توسط سایت راستمرد)

ویدیویی که در ادامه ملاحظه می کنید با نام “راهنمای جامع رویابینی شفاف” از وبسایت …

شگرد میلام یا یوگای نور روشن بخش دوم

شگرد میلام از پنج گام تشکیل شده. گام اول را در طول روز و چهار …

۴ دیدگاه

 1. منظور از چک کردن واقعیت برای حبس نفس و گرفتن بینی از جسم اختری است یا فیزیکی؟

 2. میشه توضیح بدید چطور بینی را نگیریم و واقعیت را چک کنیم

پاسخی بگذارید

error: