خانه / درباره خواب روشن / خواب داوینچی
 • بختک اختیاری

  منظور از بختک اختیاری خودآگاهی در موقع فلج خواب است. یعنی ورود عمدی به حالتی که بدن به خواب رفته و قادر به حرکت نیست اما ذهن بیدار و هوشیار است. این حالت تخته پرش یا سرآغازی ست برای خواب روشن.

 • خواب رم چیست

  کسی که خوابیده هر یک ساعت و نیم یک بار حالت منحصر به فردی را تجربه می کند: ضربان قلب، فشار خون و تنفس زیاد می شوند، آلت جنسی هم در مردان و هم در زنان تحریک می شود و چشم ها زیر پلک های بسته شروع به حرکت می کنند. اینها همه نشان گر ورود به خواب رم هستند. خواب رم آخرین مرحله چرخه خواب است.

 • تصاویر هیپناگوژی

  اگر دیدید زن نیمه برهنه ای در خیابان هندسه قدم می زند و از زاویه چهل وپنج درجه ی مثلث قائمه شراب فیثاغورث می نوشد تعجب نکنید. ذهن شما تلاش می کند در حالی که چرت می زنید برای موضوعی که شما را به خود مشغول کرده راه حلی منطقی بیابد.

 • بیدار پنداری

  می گویند در بحبوحه جنگ های صلیبی سهروردی فیلسوف بزرگ خسروانی و صلاح الدین ایوبی خلیفه قدرتمند مسلمانان با یکدیگر ملاقات کردند. صلاح الدین از شیخ اشراق درخواست کرد که چیزی از دانش سیمیا به او نشان دهد. زیرا شنیده بود که سهروردی استاد سیمیا است. سیمیا یا افسون گری تقریبا همان چیزی ست که امروزه با عنوان هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی می شناسیم.

 • نگاه دانشمندان به خواب روشن

  با اینکه فروید از دانشمندان هم عصر خود درباره خواب آگاهانه شنیده بود اما نه خودش توانست آن را تجربه کند و نه رو در رو با کسی که آن را تجربه کرده باشد وارد گفتگو شد. به همین خاطر سعی کرد خواب آگاهانه را در چارچوب تئوری خودش توضیح دهد. اما مشخصا موفق نشد پارادوکس آگاهی در خواب و ضمیر ناخودآگاه را با هم جمع کند.

 • پیش گویی آینده در خواب روشن

  آیا می توان در خواب روشن به پیشواز آینده رفت و آینده را دید؟

خواب داوینچی

در خواب داوینچی یا خواب چند مرحله ای (۱) کل زمان خواب به سه قسمت یا بیشتر تقسیم می شود. در مقابل آن خواب های یک مرحله ای (۲) و دو مرحله ای (۳) قرار دارند که رایج ترین روش های خوابیدن در بزرگسالان هستند.

خواب چند مرحله ای معمولا در نوزادان و حیوانات دیده می شود و ظاهرا در بزرگسالان این استعداد طبیعی به دلیل زندگی در جامعه و مسئولیت های مرتبط با آن تغییر کرده است.

بدن انسان  موقع خواب به چرخه های کامل احتیاج دارد. در صورتی که به هر دلیل شخص بی موقع از خواب بیدار شود نظم چرخه های خواب به هم می ریزد. اگر شخص دوباره بخوابد مغز سعی می کند این به هم ریختگی را با زیاد کردن مرحله رم جبران کند. مرحله رم دوره ای از خواب است که طی آن شخص رویا می بیند. بعضی از رویا بین ها سعی می کنند با تنظیم ساعت زنگ دار روی خواب رم تاثیر بگذارند، دقیقا همان وقتی که موقع خواب رم است بیدار شوند و بعد از مکثی کوتاه دوباره بخوابند. نتیجه اش زیاد شدن زمان و شدت خواب رم و بالا رفتن احتمال خواب روشن است.  از این روش با عنوان روش محرومیت از رم یاد می شود که در جای دیگر مفصلا توضیح داده خواهد شد. روش دیگر برای تمدید خواب رم تقسیم کل زمان خواب به حداقل سه مرحله است که به آن خواب چند مرحله ای می گویند.

k-khaab13

از بررسی بیوگرافی آدم های مشهور مشخص می شود که خواب چند مرحله ای اکتشاف جدیدی نیست و بسیاری در گذشته و حال به دلایل مختلف خواب خود را تقسیم می کرده اند. ناپلئون، ادیسون و بسیاری از دانشمندان، ستاره شناسان یا سیاستمداران به خاطر فشار کاری یا به شوق کسب دانش خواب شبانه خود را به چند قسمت تقسیم می کردند. از بین آنها مشهورترینشان لئوناردوداوینچی ست و خواب چند مرحله ای را خواب داوینچی هم می نامند.  داوینچی هر چهار ساعت پانزده دقیقه و در بیست وچهار ساعت شبانه روز مجموعا یک ساعت و نیم می خوابید. البته روشن نیست که او تا چه مدت توانسته روزی یک ساعت و نیم خوابد. چنین خوابی توصیه نمی شود. بدن انسان هم در شرایطی نیست که برای همیشه اینطور بخوابد و هم زمان سرزندگی خود را حفظ کند.

تحقیقات علمی: کلودیا استامپ نویسنده، محقق خواب چند مرحله ای و پایه گذار انجمن تحقیقاتی گاه زیست شناسی (۴) بوستون می گوید انجام خواب چند مرحله ای تا چند هفته ضرری برای سلامتی ندارد اما هنوز تحقیقی درباره اثر چنین خوابی در زمان های طولانی تر انجام نگرفته چون پیدا کردن افرادی که بخواهند مدت زمان زیادی در شرایط آزمایشگاهی با روش چند مرحله ای بخوابند مشکل است. (۵)

k-khaab14

توضیح خواب یک مرحله ای، دو مرحله ای و انواع خواب چند مرحله ای:

خواب یک مرحله ای یا خواب معمولی از هفت تا هشت ساعت خواب تشکیل شده که در حین این مدت پنج چرخه رم رخ می دهد.

خواب دو مرحله ای:

نوع اول: چهار ساعت و نیم خواب اصلی و یک ساعت و نیم خواب کوتاه. در خواب اصلی سه مرحله رم و در خواب کوتاه یک مرحله رم رخ می دهد. مجموعا ۶ ساعت.

نوع دوم: از شش ساعت خواب اصلی و بیست دقیقه تا نیم ساعت خواب کوتاه (چرت) تشکیل می شود. در خواب اصلی فرد چهار مرحله رم و در خواب کوتاه یک مرحله رم را تجربه می کند. مجموعا شش ساعت.

خواب سه مرحله ای:

نوع اول: از سه خواب یک ساعت و نیمه در شبانه روز تشکیل می شود که در هر کدام یک خواب رم تجربه می شود. مجموعا چهار ساعت و نیم.

نوع دوم: از چهار ساعت و نیم خواب اصلی و دو خواب کوتاه حدوا بیست دقیقه ای تشکیل می شود. در خواب اصلی سه مرحله رم و در هر کدام از خواب های کوتاه یک مرحله رم رخ می دهد. مجموعا حدود پنج ساعت و نیم.

خواب چهار مرحله ای: از سه ساعت خواب اصلی و سه خواب کوتاه بیست دقیقه ای تشکیل شده. مرحله رم در خواب اصلی دوبار و در خواب های کوتاه سه بار تجربه می شود( هر چرت یک بار). مجموعا چهار ساعت.

خواب دایمکشن که توسط معمار معروف ریچارد فولر ابداع شده و ظاهرا او دو سال تمام به این روش می خوابید (توصیه نمی شود):  از چهار خواب کوتاه سی دقیقه ای تشکیل شده که در هرکدام یک مرحله رم تجربه می شود. مجموعا دوساعت خواب در شبانه روز.

خواب پنج مرحله ای (در دراز مدت توصیه نمی شود): یک ساعت و نیم خواب اصلی و چهار خواب کوتاه بیست دقیقه ای. مرحله رم در خواب اصلی یکبار و در خواب های کوتاه هم هر کدام یک بار رخ می دهد. مجموعا حدود سه ساعت.

خواب ابرمرد یا شش مرحله ای ( توصیه نمی شود): از شش خواب کوتاه بیست دقیقه ای تشکیل شده که در هر کدام یک مرحله رم رخ می دهد. مجموعا دو ساعت در شبانه روز.

 

 1. Polyphasischer Schlaf
 2. Monophasischer Schlaf
 3. Biphasischer Schlaf
 4. Chronobiologie
 5. https://blognau.wordpress.com/tag/leonardo-da-vinci

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

پاسخی بگذارید

error: