خانه / روش ها / توانایی یادآوری خواب ها
 • تکنیک کمکی باز خوابی

  باز خوابی به دسته تکنیک های حمایت کننده تعلق دارد. این تکنیک ها مستقیما به خواب روشن منجر نمی شوند اما اگر با هریک از چهار دسته تکنیک های دیگر ترکیب شوند احتمال خودآگاهی در خواب را چند برابر می کنند.

 • ده فرمان خواب روشن

  پاول تولای یکی از پیشگامان خواب روشن است و به آن دسته از رویابین هایی تعلق دارد که پدیده خواب روشن و برون فکنی را به آزمایشگاه های خواب آورده و مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار دادند. او با ارائه مقاله های متعدد علمی دانشمندان را با این پدیده آشنا کرد.

 • روش پس خواب و بختک ارادی

  تکنیک پس خواب و بختک ارادی یکی از بهترین و سریع ترین تکنیک ها برای تجربه خواب روشن است. منظور از اصطلاح پس خواب دقیقا لحظه ای ست که از خواب بیدار می شوید و چشم هایتان هنوز بسته است.

 • روش مصور سازی

  رویابین ها از روش مصور سازی استفاده می کنند تا قبل از خواب مستقیما به رویا وارد شوند و آگاهانه خواب ببینند. روش مصور سازی از سری روش های هوشیار آغاز است. در این دسته از روش ها خودآگاهی بیدار می ماند و بدن به خواب می رود. نتیجه آن دیدن خواب روشن است.

 • توانایی یاد آوری خواب ها

  زن ها بیشتر از مردها و دختر ها بیشتر از پسرها خواب هایشان را به یاد می آورند. اگر دقت کرده باشید یکی از موضوعاتی که زن ها معمولا درباره آن صحبت می کنند خوابی ست که دیشب دیده اند. چرا در جریان خواب روشن روند یاد آوری خواب ها بسیار مهم است؟

توانایی یادآوری خواب ها

 

زن ها بیشتر از مردها و دختر ها بیشتر از پسرها خواب هایشان را به یاد می آورند. اگر دقت کرده باشید یکی از موضوعاتی که زن ها معمولا درباره آن صحبت می کنند خوابی ست که دیشب دیده اند.

چرا در جریان خواب روشن روند یاد آوری خواب ها بسیار مهم است؟ اگر شما روی روش های خواب آغاز کار می کنید، یاد آوری خواب ها خیلی به کارتان خواهد آمد. در روش های خواب آغاز، رویا بین تلاش می کند تا در حین خواب به رویای روشن وارد شود. صرفنظر از اینکه چه تکنیکی را برای این کار پی می گیرید، باید آگاه شدن در موقع خواب برایتان خیلی موضوع جدی و مهمی باشد وگرنه ذهن شما نمی تواند به موقع شما را آگاه کند که دارید خواب می بینید. با یاد آوری، یادداشت و مرور خواب ها به دنیای درون خود این پیام را که رویاها برایتان بسیار مهمند منتقل خواهید کرد.khaab39

ذهن انسان معمولا چیزی را که برایش مهم است بهتر به خاطر می سپارد و دقیق تر به خاطر می آورد. موقع خواب رویا بین مجبور است به ذهن خود اعتماد کند چون آگاهی او به خواب می رود. بنابراین اگر آگاه شدن در خواب برایش به اندازه کافی مهم باشد، ذهنش او را در میانه خواب، هوشیار خواهد کرد.

چرا رویاها را فراموش می کنیم؟ به نظر می رسد این امر دو علت دارد. اول اینکه رویاها برایمان چندان مهم نیستند و در مقابل امور زندگی روزمره تقریبا به حساب نمی آیند. روان انسان هم معمولا چیزی را که برایش مهم نیست به خاطر نمی سپارد و سعی در حفظ آن نمی کند. علت دوم این است که در هنگام خواب حافظه بلند مدت تقریبا به خواب می رود و ما با حافظه کوتاه مدت سر و کار داریم. به محض اینکه بیدار می شویم خوابی را که همان موقع دیده ایم به خاطر می آوریم اما اگر زمانی از آن گذشته باشد دیگر نمی توانیم به خاطرش آوریم مگر اینکه آن خواب برایمان مهم بوده باشد و در این صورت در طول روز پاره هایی از آن را به یاد می آوریم.

چطور می شود رویاها را به خاطر سپرد؟ خواب ها معمولا در مرحله رم روی می دهند. هر چه که به صبح نزدیک تر می شویم مرحله رم طولانی تر می شود. به همین خاطر است که در ادبیات عامیانه می گویند خواب های سحری معتبر هستند.  مرحله رم در پایان هر چرخه خواب ایجاد می شود و هر چرخه خواب حدودا یک ساعت و نیم طول می کشد. بنابراین اگر شما زنگ ساعت یا موبایل را طوری تنظیم کنید که بعد از سه یا چهار چرخه از خواب بیدارتان کند، خواب های بیشتری از حافظه کوتاه مدت تان به حافظه بلند مدت منتقل خواهند شد. بعضی از رویابین ها که می خواهند حافظه رویای خود را تقویت کنند هر یک ساعت و نیم از خواب بیدار می شوند و خواب هایی را که در همان لحظه به خاطر می آورند به صورت تلگرافی (با کلمات کلیدی) یادداشت می کنند. اگر این کار را دو یا سه شب پشت سر هم انجام دهید حافظه تان برای یاد آدوری خواب ها به شدت تقویت خواهد شد. یاد آوری خواب ها به دنیای درونتان این پیام را منتقل می کند که جهان رویا برایتان مهم و ارزشمند است. بنابراین موقع تمرینات خواب آغاز احتمال اینکه ذهنتان شما را در خواب هوشیار کند دو چندان می شود. khaab38

دفترچه رویا: بیشتر  خواب بین ها خواب های خود را در دفتری یادداشت می کنند. اول به صورت کلمات کلیدی و بعد که از خواب بیدار می شوند با توضیحات کامل. آنها برای اینکه بتوانند خواب ها یشان را بنویسند همیشه دفتر و قلمی در کنار خود دارند. موقع بیدار شدن اگر حرکت ناگهانی کنید، مثلا به سرعت از جا بلند شوید، همه خواب هایی که تا چند ثانیه پیش در ذهنتان مانده بود یک جا پاک می شوند و امکان یاد آوری آنها تقریبا غیر ممکن است. به همین خاطر رویابین های با تجربه پیشنهاد می کنند که بعد از بیدار شدن لختی در بستر خود بمانید و به خواب هایی که دیده اید فکر کنید. بعد آنها را خیلی کوتاه و مختصر بنویسید تا در طول روز و سر فرصت با مراجعه به آن متن کوتاه و کلیدی خواب را به خاطر آورده و یادداشت نمایید.

بعد از اینکه مدتی از نوشتن خواب هایتان  بگذرد با مراجعه به دفترچه رویا کشف های هیجان انگیزی خواهید کرد. مثلا متوجه می شوید که موضوع خواب های شما تقریبا همیشه چند مورد بیشتر نیست و با تمرکز یا توجه روی خواب ها نشانه ها و نمادهایی را در آنها پیدا خواهید کرد که هر کدام حاوی پیام هایی برای توسعه ابعاد مختلف جسم و روانتان هستند.

همچنین ببینید

شگرد نماد

این روشی خواب آغاز است. شگردهای خواب آغاز برای کسانی طراحی شده اند که یا …

ویدیوی آموزشی رویای شفاف (تهیه شده توسط سایت راستمرد)

ویدیویی که در ادامه ملاحظه می کنید با نام “راهنمای جامع رویابینی شفاف” از وبسایت …

شگرد میلام یا یوگای نور روشن بخش دوم

شگرد میلام از پنج گام تشکیل شده. گام اول را در طول روز و چهار …

error: