خانه / درباره خواب روشن / اکتوپلاسم چیست؟
 • اکتوپلاسم چیست

  کسانی که به احضار روح باور دارند، درباره ماده ای به نام اکتوپلاسم صحبت می کنند که معمولا از سوراخ های سرِ مدیوم (از دهان یا گوش ها یا بینی) بیرون می آید و روح به وسیله آن با جهان خارج ارتباط می گیرد.

 • لوبسانگ رامپا عارف تبتی یا نویسنده

  بسیاری از اطلاعات مربوط به تبت یا تمرینات مربوط به باز کردن چشم سوم، سفر روح و هاله بینی که در اینترنت یا بیرون اینترنت بین هموطنان رد و بدل می شوند، مستقیم یا غیر مستقیم حاصل نوشته های لوبسانگ رامپا هستند.

 • شراب، کافئین، رویا، غذا

  هنوز هیچ پژوهش مستقل و معتبر درباره رابطه ی بین غذاها و خواب روشن نشده است

 • رویای صادقه و خواب روشن

  باید دانست که رویای صادقه نه یک اصطلاح علمی بلکه اصطلاح دینی ست.

 • حالت خوابیدن و رویای روشن

  حالت بودای خفته در موقع خواب ضرر دارد و موجب سوزش معده می شود.

اکتوپلاسم چیست؟

فایل پی دی اف

کسانی که به احضار روح باور دارند، درباره ماده ای به نام اکتوپلاسم صحبت می کنند که معمولا از سوراخ های سرِ مدیوم (از دهان یا گوش ها یا بینی) بیرون می آید و روح به وسیله آن با جهان خارج ارتباط می گیرد. مدیوم یا واسطه روحی یا میانجی روح، کسی ست که به باور این افراد می تواند با ارواح تماس بگیرد صدایشان را بشنود یا خودشان را ببیند و اگر خیلی قوی باشد، به آنها تجسد بخشد.

سید حسن ابطحی در کتاب عالم عجیب ارواح می نویسد:

”  پروفسور «شارل ریشه» استاد علوم طبيعى كه خود از منكرين فعّاليّتهاى روح و بلكه منكر استقلال روح بوده است و بعد با آزمايشاتى به قدرى اعتقادش به استقلال روح محكم شده كه كتابى به نام «ارواح و ظهور آنها» مى‏نويسد، مى‏گويد: روح براى اينكه لباس مادّى بپوشد و خود را نشان دهد از ذرّات وجود مديوم (يعنى واسطه) سود مى‏برد و از او چيزى خارج مى‏كند به نام «اكتوپلاسم» كه به واسطه‏ ى «اكتوپلاسم» او آن صورت ابرى شكل را به خود گرفته و خودنمائى مى‏ كند.

سپس اضافه مى‏كند كه طىّ عكسهائى كه از لحظات ظهور روح به وسيله‏ ى «اكتوپلاسم» برداشته‏ اند ديده مى‏شود كه مادّه‏ اى مانند كف صابون از گوش يا از سوراخ بينى شخص مديوم يا واسطه فرو مى‏ ريزد و روى هم انباشته مى‏شود و روح در اين «اكتوپلاسم» چهره ‏ى خود را نشان مى‏ دهد و با شكل دادن به همين مادّه است كه روح تمامى وجود خود را گاهى به نمايش مى‏گذارد.

دكتر «رئوف عبيدى» رئيس دانشگاه عين‏ الشّمس در قاهره در كتاب «انسان روح است نه جسد» اين مسأله را مشروحا بيان كرده و دهها عكس از ارواح تجسّد يافته به چاپ رسانده است.”

 

اصطلاح اکتوپلاسم از کی وارد ادبیات فارسی و نوشته ها یا صحبت های باورمندان به مسائل روحی شد؟ این اصطلاح بیش از همه با ترجمه و انتشار کتاب انسان روح است نه جسد در ایران بر سر زبانها افتاد. در این کتاب آقای رئوف عبید با جملاتی قانع کننده توضیح می دهد که سال ها درباره علوم روحی تحقیق کرده و آنچه که می نویسد کاملا علمی و معتبرست و با تحقیقات دانشمندان همخوانی دارد. سپس در کتابش به عنوان اثبات عکس ها و حکایت های فراوانی از جلسات احضار روح نشان می دهد.

نخست باید دانست که آنچه آقای رئوف عبید و سایر نویسندگان وطنی یا غیر وطنی در این باره می نویسند نه علمی ست و نه معتبر. همه ی این عکس ها و تصاویر مشابه که دستکم به صد سال پیش تعلق دارند، دستکاری شده اند و هیچ یک مورد تایید نیستند.

هیچ محفل علمی تا این لحظه وجود ماده ای به نام اکتوپلاسم را به رسمیت نشناخته و تقریبا همه پژوهشگران از چنین مواردی با عنوان کلاهبرداری یاد می کنند. البته آقای ابطحی در متن بالا به درستی توضیح داده اند که ابداع کننده این اصطلاح آقای چارلز ریچت بوده است. اما فعالیت های آقای ریچت در زمینه احضار روح هیچ ارتباطی با فعالیت های علمی ایشان ندارد و وی در بین دانشمندان فقط به خاطر ابداع اصطلاح پزشکی “آنافیلاکسی” و سایر پژوهش های پزشکی  شناخته می شود.

اما چرا عده ای در گذشته و حال تاکید می کنند که اکتوپلاسم وجود دارد و سعی می کنند برای اثبات آن سند جور کنند؟

مشخصا به دو دلیل:     سیش

اول: کسب پول و احتمالا شهرت:  کم نیستند کسانی که با تاکید بر این مسائل امورات خود را می گذرانند: از نویسندگان و فیلمسازان هالیوودی تا عکاسان و روزنامه نگاران و نشریات زرد و استادنماهای پر مدعا.

دوم: تایید اعتقادات. بسیاری از کسانی که به شکلی افراطی و تعصب آمیز به دین خود معتقدند، از اینکه علم تجربی اعتقادات آنها را تایید نمی کند، رنج می برند و دربدر  دنبال کوچکترین تایید برای مطالبی هستند که در متون مقدس آنها نوشته شده. از آنجا که چنین افرادی اکثرا فاقد ذهن پرسشگر و نگاه انتقادی به جهان اطراف هستند، هر مطلب یا سندی را که نویسنده اش ادعای علمی بودن آن می کند، بدون هیچ تحقیق یا پرسشی قبول می کنند. در حالی که بسیاری از این مطالب شبه علم هستند و ارتباطی با علوم تجربی ندارند.

هیچکدام از حکایت هایی که درباره ظهور یا آشکار شدن ارواح گفته یا نوشته شده اند، اعتبار و اصالت و سند ندارند و از حد گفتگوهای عامیانه ی کسانی که حرف بهتری برای زدن ندارند، فراتر نمی روند.

اگر شما معتقدید که روح را می توان احضار کرد یا می توان دید، زیر همین صفحه مستندات و مدارک خود را ارائه دهید.

کانال تلگرام:

https://telegram.me/khaaberoshan

 

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

۲ دیدگاه

 1. حسن کیهانی راد

  سلام من تازه فهمیدم مدیوم هستم چکاربایدبکنم تاخلاص شوم کمکم کنیدتوخونه اشکال مختلف بیشتربه شکل انسان مثل سایه میبینم خیلی واضح نیستن حرف نمیزنن ولی راه میرن حرکت میکنن بعضی وقتا ازپشت پنجره نگاه میکنن چشمهاشون کاملا مثل انسان پیداست قبلا ازمنافذپوستم مخصوصا ازچشمام نورهای رنگی بیرون میزد ولی الان ۱ساله دارم چیزای عجیبی میبینم که دراطرافم درحرکتن

 2. حسن کیهانی راد

  سلام برای خلاصی ازدست ارواح یا اجنه هایی که میبینم به کجا باید مراجعه کنم دراصل تازه فهمیدم من مدیوم هستم همه علائم رادارم میخوام خلاص شم لطفا کمکم کنین

پاسخی بگذارید

error: