خانه / درباره خواب روشن / استفاده مثبت از خواب
 • بختک اختیاری

  منظور از بختک اختیاری خودآگاهی در موقع فلج خواب است. یعنی ورود عمدی به حالتی که بدن به خواب رفته و قادر به حرکت نیست اما ذهن بیدار و هوشیار است. این حالت تخته پرش یا سرآغازی ست برای خواب روشن.

 • خواب رم چیست

  کسی که خوابیده هر یک ساعت و نیم یک بار حالت منحصر به فردی را تجربه می کند: ضربان قلب، فشار خون و تنفس زیاد می شوند، آلت جنسی هم در مردان و هم در زنان تحریک می شود و چشم ها زیر پلک های بسته شروع به حرکت می کنند. اینها همه نشان گر ورود به خواب رم هستند. خواب رم آخرین مرحله چرخه خواب است.

 • تصاویر هیپناگوژی

  اگر دیدید زن نیمه برهنه ای در خیابان هندسه قدم می زند و از زاویه چهل وپنج درجه ی مثلث قائمه شراب فیثاغورث می نوشد تعجب نکنید. ذهن شما تلاش می کند در حالی که چرت می زنید برای موضوعی که شما را به خود مشغول کرده راه حلی منطقی بیابد.

 • بیدار پنداری

  می گویند در بحبوحه جنگ های صلیبی سهروردی فیلسوف بزرگ خسروانی و صلاح الدین ایوبی خلیفه قدرتمند مسلمانان با یکدیگر ملاقات کردند. صلاح الدین از شیخ اشراق درخواست کرد که چیزی از دانش سیمیا به او نشان دهد. زیرا شنیده بود که سهروردی استاد سیمیا است. سیمیا یا افسون گری تقریبا همان چیزی ست که امروزه با عنوان هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی می شناسیم.

 • نگاه دانشمندان به خواب روشن

  با اینکه فروید از دانشمندان هم عصر خود درباره خواب آگاهانه شنیده بود اما نه خودش توانست آن را تجربه کند و نه رو در رو با کسی که آن را تجربه کرده باشد وارد گفتگو شد. به همین خاطر سعی کرد خواب آگاهانه را در چارچوب تئوری خودش توضیح دهد. اما مشخصا موفق نشد پارادوکس آگاهی در خواب و ضمیر ناخودآگاه را با هم جمع کند.

 • پیش گویی آینده در خواب روشن

  آیا می توان در خواب روشن به پیشواز آینده رفت و آینده را دید؟

استفاده مثبت از خواب

هر انسانی در طول زندگی حدودا دویست هزار ساعت می خوابد. به نظر می رسد که این دویست هزار ساعت را از دست می دهیم بدون اینکه از آن استفاده بهینه ای کرده باشیم.  بعضی از خود می پرسند آیا می شود این مدت زمان طولانی را به نحوی مورد استفاده قرار داد که هم اثر مثبتی داشته باشد و هم جریان خواب دچار اختلال نشود؟ جواب محققان دو کلمه است: خواب روشن.

رویای شفاف یا خواب روشن یا رویای آگاهانه خوابی ست که طی آن خواب بیننده می داند که دارد خواب می بیند و به همین خاطر رویای او خیلی واقعی و روشن و در بسیاری موارد واقعی تر از دنیای بیداری به نظر می رسد.

در جریان یک نظرسنجی علمی در سال ۲۰۱۰ از  بیش از نهصد شرکت کننده خواسته شد به سوال زیر جواب دهند: آیا خواب شفاف را تجربه کرده اید؟ برای شرکت کننده ها خواب شفاف چنین تعریف شد: در خواب شفاف آدم می داند که خواب می بیند. ممکن است آگاهانه بیدار شود یا سعی کند خوابش را تحت تاثیر قرار دهد یا در حالتی غیرفعال نظاره گر رویایش باشد. پنجاه و یک درصد از شرکت کننده ها جوابشان مثبت بود. از این تعداد بیست و سه درصدشان گفتند که یکبار یا کمتر از یکبار در سال چنین رویایی را تجربه کرده اند و پنج درصدشان یکبار یا بیش از یکبار در هفته این تجربه را داشتند. (۱)      khaab12

با اینکه خواب روشن مدت کمی ست که موضوع تحقیق علم تجربی ست اما پیشینه آن در ادیان و مذاهب رسمی و غیر رسمی و آیین های رازورانه بسیار قدیمی تر است و به همین خاطر با مجموعه ای از خرافات و گزاره های غیرمنطقی درهم تنیده شده به طوری که جدا کردن واقعیت ها و مشخص کردن حد و مرز آن بدون مراجعه به نتایج آزمایش های مختلف محققان در نیم قرن اخیر بسیار مشکل است.

خواب روشن منبع تخیل، ابتکار و اندیشه های تازه و انقلابی ست. کم نیستند دانشمندان نویسندگان و هنرمندانی که ایده های جدید خود را در خوابی روشن یافته و آن را در عالم بیداری ساخته اند: لویس کارول طرح اولیه داستان آلیس در سرزمین عجایب را در خواب دید و سالوادور دالی شکل ابتدایی بسیاری از تابلوهای بی نظیر خود را در رویا مشاهده کرد. مندلیف جدول تناوبی معروف خود را در خواب تکمیل کرد و چارلز دیکنز داستانهای خود را با الهام از خوابها و رویاهایش نوشت.

خواب روشن همچنین منبعی ست برای حل مشکلات مختلفی که در مراحل مختلف زندگی هر کسی را درگیر خود می کنند. رویابین ها گزارش می دهند که در بسیاری مواقع وقتی بر سر دوراهی یا چند راهی قرار گرفته و نمی دانستند چه تصمیمی بگیرند، از مشورت قسمت ناخودآگاه خود در رویا بهره مند شده و بهترین راه را یافته اند.

منابع:

 1. Daniel Erlacher, Anleitung zum Klartraum, Seite 21

.

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

پاسخی بگذارید

error: