خانه / روش ها / ده فرمان خواب شفاف
 • تکنیک کمکی باز خوابی

  باز خوابی به دسته تکنیک های حمایت کننده تعلق دارد. این تکنیک ها مستقیما به خواب روشن منجر نمی شوند اما اگر با هریک از چهار دسته تکنیک های دیگر ترکیب شوند احتمال خودآگاهی در خواب را چند برابر می کنند.

 • ده فرمان خواب روشن

  پاول تولای یکی از پیشگامان خواب روشن است و به آن دسته از رویابین هایی تعلق دارد که پدیده خواب روشن و برون فکنی را به آزمایشگاه های خواب آورده و مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار دادند. او با ارائه مقاله های متعدد علمی دانشمندان را با این پدیده آشنا کرد.

 • روش پس خواب و بختک ارادی

  تکنیک پس خواب و بختک ارادی یکی از بهترین و سریع ترین تکنیک ها برای تجربه خواب روشن است. منظور از اصطلاح پس خواب دقیقا لحظه ای ست که از خواب بیدار می شوید و چشم هایتان هنوز بسته است.

 • روش مصور سازی

  رویابین ها از روش مصور سازی استفاده می کنند تا قبل از خواب مستقیما به رویا وارد شوند و آگاهانه خواب ببینند. روش مصور سازی از سری روش های هوشیار آغاز است. در این دسته از روش ها خودآگاهی بیدار می ماند و بدن به خواب می رود. نتیجه آن دیدن خواب روشن است.

 • توانایی یاد آوری خواب ها

  زن ها بیشتر از مردها و دختر ها بیشتر از پسرها خواب هایشان را به یاد می آورند. اگر دقت کرده باشید یکی از موضوعاتی که زن ها معمولا درباره آن صحبت می کنند خوابی ست که دیشب دیده اند. چرا در جریان خواب روشن روند یاد آوری خواب ها بسیار مهم است؟

ده فرمان خواب شفاف

پاول تولای (۱) یکی از پیشگامان خواب روشن است و به آن دسته از رویابین هایی تعلق دارد که پدیده خواب روشن و برون فکنی را به آزمایشگاه های خواب آورده و مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار دادند. او با ارائه مقاله های متعدد علمی دانشمندان را با این پدیده آشنا کرد. نتیجه تحقیقات پاول تولای و سایر محققین این بود که تابوی توجه به هوشیار خوابی یا آگاهی در خواب در محافل علمی شکسته شد. این پروفسور دانشگاه فرانکفورت در کتابش ( ۲) ضمن معرفی مفصل تکنیک ارزیابی واقعیت، به ده فرمان خواب روشن اشاره می کند. این ده فرمان به کار کسانی می خورد که علاقه مند به تجربه ی خواب شفاف هستند اما وقت یا تمرکز کافی برای انجام تکنیک های مختلف ندارند. اکثر دستورالعمل ها طوری طراحی شده اند که روزانه در هر شرایطی قابل اجرا باشند.khaab25

قبل از خواندن دستورالعمل ها توجه داشته باشید که اجرای آنها بدون شناخت دو اصطلاح  ارزیابی واقعیت و ذهن پرسش گر فایده چندانی ندارد. منظور از ذهن پرسش گر حالتی ذهنی ست که طی آن هر چیزی حتی بدیهی ترین چیزها در رابطه با اینکه واقعی هستند یا نه مورد پرسش قرار می گیرند. ذهن در حالت عادی می داند که دارد نفس می کشد اما در حالت پرسش گری این امر بدیهی را زیر سوال می برد، در نفس کشیدن خود شک می کند و آن را به بوته آزمایش می گذارد. به این روند ذهنی ارزیابی واقعیت می گویند. ذهن پرسش گر با انجام مکرر ارزیابی واقعیت مغز را طوری برنامه ریزی می کند که همین کار را در رویا هم انجام دهد. به مجرد اینکه کسی در خواب از خود بپرسد که خواب است یا بیدار، هوشیاری او به کار می افتد و خواب معمولی را تبدیل به روشن ترین صحنه زندگی اش می کند.

در ترجمه متن زیر خواب و رویا هم معنی به کار رفته اند.

ده فرمان خواب روشن:

اول: این سوال انتقادی را روزانه پنج تا ده بار از خود بپرس: خواب هستم یا بیدار؟

دوم: هنگام طرح سوال فوق با شدت زیاد تصور کن که رویا می بینی. که هر چه حس می کنی به انضمام بدنت فقط یک رویاست.

سوم: موقع جواب دادن به سوال فوق هم به آنچه که الان در حال وقوع است و هم به آنچه که واقع شده توجه کن. چون رویاها همیشه ناگهانی رخ می دهند. در رویا به جای دیروز یا گذشته یک خلاء وجود دارد. آیا خلاء خاطره ای یا چیزی غیر طبیعی حس می کنی؟

چهارم: سوال انتقادی فوق را همیشه در موقعیت های غیر عادی که ممکن است در خواب ببینی از خود بپرس.

پنجم: اگر محتوای تکرار شونده ای در خواب داری مثلا دیدن مکرر گربه یا سگ، سوال فوق را به محض دیدن گربه یا سگ از خود بپرس.

ششم: در بیداری موضوعات ویژه ای را که در خواب می بینی تصور کن. مثل پرواز در هوا. و به شدت تلاش کن خودت را در این حالت حس کنی. چنین تصوری با اندیشه در رویا بودن پیوند می خورد.

هفتم: با این فکر بخواب که خواب روشن خواهی داشت. (تلقین).

هشتم: اگر خواب هایت را خوب به خاطر نمی آوری برای تقویت حافظه از یک دفتر یادداشت رویاها استفاده کن.

نهم: قصد کن که در خواب عمل مشخصی را انجام دهی. (قصد و نیت)

دهم: به طور منظم اما نه با فشار تمرین کن و صبور باش.

 

۱٫ Paul Tholey

۲٫ scöpferisch Träumen

همچنین ببینید

شگرد نماد

این روشی خواب آغاز است. شگردهای خواب آغاز برای کسانی طراحی شده اند که یا …

ویدیوی آموزشی رویای شفاف (تهیه شده توسط سایت راستمرد)

ویدیویی که در ادامه ملاحظه می کنید با نام “راهنمای جامع رویابینی شفاف” از وبسایت …

شگرد میلام یا یوگای نور روشن بخش دوم

شگرد میلام از پنج گام تشکیل شده. گام اول را در طول روز و چهار …

error: