• بختک اختیاری

  منظور از بختک اختیاری خودآگاهی در موقع فلج خواب است. یعنی ورود عمدی به حالتی که بدن به خواب رفته و قادر به حرکت نیست اما ذهن بیدار و هوشیار است. این حالت تخته پرش یا سرآغازی ست برای خواب روشن.

 • خواب رم چیست

  کسی که خوابیده هر یک ساعت و نیم یک بار حالت منحصر به فردی را تجربه می کند: ضربان قلب، فشار خون و تنفس زیاد می شوند، آلت جنسی هم در مردان و هم در زنان تحریک می شود و چشم ها زیر پلک های بسته شروع به حرکت می کنند. اینها همه نشان گر ورود به خواب رم هستند. خواب رم آخرین مرحله چرخه خواب است.

 • تصاویر هیپناگوژی

  اگر دیدید زن نیمه برهنه ای در خیابان هندسه قدم می زند و از زاویه چهل وپنج درجه ی مثلث قائمه شراب فیثاغورث می نوشد تعجب نکنید. ذهن شما تلاش می کند در حالی که چرت می زنید برای موضوعی که شما را به خود مشغول کرده راه حلی منطقی بیابد.

 • بیدار پنداری

  می گویند در بحبوحه جنگ های صلیبی سهروردی فیلسوف بزرگ خسروانی و صلاح الدین ایوبی خلیفه قدرتمند مسلمانان با یکدیگر ملاقات کردند. صلاح الدین از شیخ اشراق درخواست کرد که چیزی از دانش سیمیا به او نشان دهد. زیرا شنیده بود که سهروردی استاد سیمیا است. سیمیا یا افسون گری تقریبا همان چیزی ست که امروزه با عنوان هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی می شناسیم.

 • نگاه دانشمندان به خواب روشن

  با اینکه فروید از دانشمندان هم عصر خود درباره خواب آگاهانه شنیده بود اما نه خودش توانست آن را تجربه کند و نه رو در رو با کسی که آن را تجربه کرده باشد وارد گفتگو شد. به همین خاطر سعی کرد خواب آگاهانه را در چارچوب تئوری خودش توضیح دهد. اما مشخصا موفق نشد پارادوکس آگاهی در خواب و ضمیر ناخودآگاه را با هم جمع کند.

 • پیش گویی آینده در خواب روشن

  آیا می توان در خواب روشن به پیشواز آینده رفت و آینده را دید؟

دنیای خواب

رودخانه ای که به سمت بالا جاری ست. درختهایی که ریشه در آسمان دارند. موجودات افسانه ای و فرفره هایی که هرگز از چرخیدن باز نمی ایستند. دنیای خواب دنیایی عجیب و باورنکردنی ست. از آن شگفت آورتر  دنیای خواب روشن است. خوابی که واقعی تر از بیداری به نظر می رسد و خواب بیننده را عمیقا در مقابل این سوال قرار می دهد که کدامیک واقعی ترند: دنیایی که در خواب می بینیم یا آنچه که به نام واقعیتِ بیداری می شناسیم؟ فیلسوف ها، روانشناسان و متخصصان هوش مصنوعی هم با سوال هایی در رابطه با چیستی و چرایی واقعیت روبرو هستند و جواب هایی که به این معماها داده می شوند با گذشت زمان مرتبا تغییر می کنند.   bild2

خواب هایی که می بینیم شدیدا با احساسات و عواطفمان پیوند خورده. در خواب روال منطقی امور نقض می شود و شخص بی اختیار از هیجانات ذهنی و خاطرات تغییر یافته اش تاثیر می پذیرد. از آنجا که اکثر ما آدمها در طول بیداری با نگرانی ها و رویدادهای پر استرس درگیر هستیم، بیشتر خوابهایی که می بینیم  بازتابی از حوادث روزمره یا شکل غیر منطقی و تغییر یافته این رویدادها هستند.

در خواب روال خطی زمان از دست می رود و بیشتر با کیفیت زمانی وقایع روبرو هستیم. چه بسا رویدادهایی که در خواب چند سال یا حتی یک عمر طول می کشند و فقط بعد از بیدار شدن می فهمیم که همه اش خوابی چند دقیقه ای بوده. بعضی وقت ها کسی را در خواب می بینیم که سالها می شناسیمش. تازه بعد از بیدار شدن متوجه می شویم که اصلا چنین شخصی در زندگیمان وجود ندارد و آنچه که دیده ایم خوابی بیش نبوده. مغز ما دارای این توانایی شگفت انگیز است که در آن واحد هزاران خاطره واقعی و رویایی را با هم مخلوط کند و صحنه های بدیع بسازد.

بعضی وقت ها هم خواب هایی می بینیم که به سختی می شود آنها را در بخش خاطرات یا پیامد وقایع روزمره یا نگرانی های ناشی از ذهن آینده نگر دسته بندی کرد. این خواب ها آنقدر بیگانه و مرموز و نمادین هستند که انسان را به دنیای اسطوره ها و افسانه ها می برند و شاید هم همانطور که یونگ معتقد است از ضمیر ناخودآگاه جمعی ریشه می گیرند.

اما جالب ترین موضوع درباره خواب اینست که می شود خواب دید و در عین حال بیدار بود. البته منظور از بیداری نگه داشتن آگاهی ست و مشخصه مهم چنین خوابی روشن بودن آن است. منظور از روشن بودن هم این است که تصاویر و رنگ ها مثل موقع بیداری به نظر می رسند و شخص در عین حال می داند که بیدار نیست.

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

۴ دیدگاه

 1. داریوش محمدیان

  سلام

 2. بند آخر گفتی فقط رنگ ها روشن هستند و می دانیم بیداریم همین ، سنگینی بدن را احساس نمی کنیم ؟

 3. می شه سنگینی بدن رو شبیه سازی کنیم و هر موقع داشت رویابینی ناآگاهانه می شد ، می شه پایدارش کرد که تا هر موقع خواستیم تو رویا باشیم ؟

پاسخی بگذارید

error: