خانه / درباره خواب روشن / خواب روشن و رویای صادقه
 • اکتوپلاسم چیست

  کسانی که به احضار روح باور دارند، درباره ماده ای به نام اکتوپلاسم صحبت می کنند که معمولا از سوراخ های سرِ مدیوم (از دهان یا گوش ها یا بینی) بیرون می آید و روح به وسیله آن با جهان خارج ارتباط می گیرد.

 • لوبسانگ رامپا عارف تبتی یا نویسنده

  بسیاری از اطلاعات مربوط به تبت یا تمرینات مربوط به باز کردن چشم سوم، سفر روح و هاله بینی که در اینترنت یا بیرون اینترنت بین هموطنان رد و بدل می شوند، مستقیم یا غیر مستقیم حاصل نوشته های لوبسانگ رامپا هستند.

 • شراب، کافئین، رویا، غذا

  هنوز هیچ پژوهش مستقل و معتبر درباره رابطه ی بین غذاها و خواب روشن نشده است

 • رویای صادقه و خواب روشن

  باید دانست که رویای صادقه نه یک اصطلاح علمی بلکه اصطلاح دینی ست.

 • حالت خوابیدن و رویای روشن

  حالت بودای خفته در موقع خواب ضرر دارد و موجب سوزش معده می شود.

خواب روشن و رویای صادقه

فایل پی دی اف این نوشته: رویای صادقه و خواب روشن

آقای سید جعفر سجادی در تعریف رویای صادقه می نویسد: “رؤیای صادقه ؛ یعنی خوابهایی که درست و مطابق با واقع است و بالجمله آنچه انسان در خواب بیند اگر مطابق با واقع باشد رؤیای صادقه گویند.”  فرهنگ اصطلاحات و تعبیرات عرفانی تالیف دکتر سید جعفر سجادی.

از توضیح آقای سجادی (که ظاهرا نقل از منبع دیگری ست) دو نکته را می توان دریافت: نخست: رویای صادقه، آینده را پیش گویی می کند.

دوم: وقتی می توان فهمید رویای مورد نظر صادقه بوده است، که رویدادهای رویا در واقعیت به وقوع پیوندند.

به عبارت دیگر رویاهای صادقه (با فرض اینکه چنین رویاهایی وجود داشته باشند)، ارزش عملی ندارند چون رویابین بعد از بیداری نمی داند رویایی که در خواب دیده رویای صادقه است یا رویای معمولی؛ مگر اینکه در آینده خواب او به واقعیت بپیوندد. هیچ معیار روشن و ویژه ای برای شناخت رویاهای صادقه نداریم. از آنجا که هیچ سنجه ای برای شناخت این رویاها نداریم، پرداختن به آنها نیز ارزش عملی ندارد.

باید دانست که رویای صادقه نه یک اصطلاح علمی بلکه اصطلاح دینی ست. (حتی عرفانی هم نیست). مفاهیم دینی اعتقادی هستند و اشخاص یا به آن باور دارند؛ یا ندارند. قواعد علمی، دینی نیستند و شما چه به آنها باور داشته و چه نداشته باشید، به انجام می رسند. کسی که به چیزی اعتقاد پیدا می کند راه گفتگو و استدلال را می بندد. او  معتقدات خود را زیر سوال نمی برد بلکه به درستی آنها باور دارد. از این رو درباره رویای صادقه حرف زیادی برای گفتن نیست به ویژه اینکه در متون دینی هم هیچ کس نتوانسته  مرز دقیق یا معیار مشخص برای تشخیص این پدیده ی احتمالی نشان دهد.  ۸۲-۱۷۱۳۷

از تعریف آقای سجادی در می یابیم که اصطلاح رویای صادقه با رویای روشن یا خواب روشن یکسان نیست. در رویای صادقه، رویابین نمی داند که دارد رویا می بیند و این شرط اصلی و اساسی در خواب روشن است. از طرف دیگر در خواب روشن، رویابین اگر بخواهد می تواند معنی خواب را در همان لحظه ای که خواب می بیند کشف کند. بسیاری از رویابین ها با سوال از کاراکترهای خواب (اشخاص یا اشباحی که رویابین در رویا با آنها روبرو می شود)، معنی نشانه هایی را که در خواب آنها ظاهر می شود می پرسند و معنی رویای خود را می فهمند.

اما از اینها که بگذریم پرسش مهم این است که آیا آنچه در خواب می بینیم، می تواند دقیقا و بی کم و کاست به وقوع پیوندد؟

پاسخ، مشخصا منفی ست. چرا؟ چون رویاها نمادین هستند. زبان رویا زبان نمادهاست. این نمادها دو گونه اند: یا کهن الگو هستند و یا نمادهای شخصی. کهن الگوها مجموعه ای از نمادها هستند که در همه ی انسان ها مشترکند و کم و بیش معانی یکسان دارند. نمادهای شخصی، از فرد به فرد متفاوتند و هیچ کس جز خود رویابین توانایی معنی کردن آنها را ندارد. بنابراین امکان بروز آنچه که در رویا دیده می شود، دقیقا به همان شکل که در رویا دیده شده، در واقعیت روزمره، وجود ندارد.

رویاها آینده را پیش گویی نمی کنند. آنها فقط درباره دنیای درون رویابین، زندگی شخصی او و برداشت های او از دنیای پیرامون هستند. شناخت نمادهای رویا و به ویژه نمادهای شخصی، به اینجا می انجامند که رویابین خود را بیشتر می شناسد و به ریشه مشکلاتی که ممکن است در زندگی با آنها روبرو باشد یا روبرو شود پی می برد. راهکارهای تازه پیدا می کند و ای بسا که توانایی اش  در رویارویی با پستی و بلندی جهان بیرون بالا رود.  شیبشان

درگیری ذهنی بیش از حد با اصطلاح رویای صادقه و کوشش برای پرداختن به آن به سرعت به خودشیفتگی (نارسیسم) می انجامد. به این معنی که فرد باورمند رویایی می بیند و چون خود را بسیار مهم یا ارشاد یافته می داند و معتقد است که راه حق را پیدا کرده، شروع می کند به خوابگزاری رویایی که به زعم او رویای صادقه است و از این راه به تایید خود می پردازد.  در این فرایند هیچ نکته مثبتی دیده نمی شود.

همچنین ببینید

اثر کیکاووس

آیا سطح رانندگی شما بهتر از حد متوسط است؟ آیا از نظر هوشی بالاتر از …

آموزه های خواب روشن

کتاب دیجیتالی آموزه های خواب روشن منتشر شد. این کتاب حاصل پژوهشی چند ساله و …

تاثیر خواب روشن بر بیداری

بر پایه گزارش جامعی که از پژوهش های مختلف علمی درباره خواب روشن در پنجاه …

۵ دیدگاه

 1. میشه توضیح بدید فرق برون فکنی با خواب روشن چیه?!

  • تفاوت برونفکنی و خواب روشن، با نوع نگاه شما به این دو پدیده مرتبط است. نگاه شما یا علمی ست یا رازورانه. در نگاه علمی، پدیده خروج از جسم توهم و پدیده خواب روشن یا آگاه شدن در خواب، واقعی ست. از دیدگاه رازورانه، برونفکنی، سفر در جهان بیرون و خواب روشن سفر در جهان های درون است.

 2. بنام خدا. باسلام و احترام و ادب.. آیا رؤیای صادقه میتونه به گذشته هم ارتباط داشته باشه؟ چون بنده یه خوابی دیدم که بعد از پرس و جد از طرف مقابل متوجه شدم که به گذشته ی ایشون ربط داره. همونطوریکه توضیح آقای سجادی درباره ی رؤیای صادقه را مطرح کردید من هم مثل روز برام روشن بود و گویا در واقعیت اتفاق افتاد. اگر ممکنه پاسخ رو به ایمیل ارسال بفرمایید. سپاس فراوان. درپناه یزدان.

 3. سلام آیا رؤیای صادقه میتونه حاکی از گذشته باشه؟ چون این اتفاق برای من افتاده و رؤیای صادقه حاکی از گذشته ی استادم بود.

 4. با سلام، پس رویای حضرت یوسف که چند دهه بعد یعنی سجده کردن برادرانش بر او را پیشگویی کرد، یا رویای قحطی که فرعون جدید مصر دید و به وقوع پیوست با اظهارات شما همخوانی ندارد.

پاسخی بگذارید

error: